Kto czyta, nie błądzi.

Blizny

Blizny Obálka knihy Blizny
Nadkomisarz Rędzia
Marek Stelar
kryminał
Filia
2020
książka, epub, mobi
400

"Blizny" to kryminał Marka Stelara, który rozpoczyna nowy cykl powieści. Bohaterem powieści jest komisarza Rędzia, który musi rozwiązać sprawę zabójstwa sprzed lat. Na dodatek okazuje się, że ofiarą jest jeden z kolegów z jako klasy licealnej. Wszystko też wskazuje na to, że to zabójstwo ma związek z tragedią, która rozegrała się ponad dwadzieścia lat wcześniej na szkolnej wycieczce.

„Blizny” Marka Stelara to kryminał dość szczególny. Pomyślcie, że ktoś weźmie do ręki tę książkę za kilka lub kilkanaście lat i będzie czytał nie tylko kryminał, ale też pewnego rodzaju kronikę początków pandemii w Polsce. Akcja powieści rozgrywa się bowiem w pierwszej połowie 2020 roku. Maseczki i dezynfekcja rąk zamiast uścisków dłoni właśnie stają się faktem. Jedni pandemię lekceważą, inni przesadzają z ostrożnością. Jak będziemy te czasy wspominać po latach?

„Blizny” to przede wszystkim doskonały kryminał. Główny bohater jest komisarzem policji i musi wyjaśnić sprawę starego zabójstwa. Doszło do niego kilka, a może nawet kilkanaście lat wcześniej. Zwłoki odkryto właśnie na budowie. Okazuje się wówczas, że sprawę nadzorować będzie pani prokurator, która jest koleżanką szkolną komisarza. Zaś po kilku dniach okazuje się też, że ofiara to ich kolega z klasy.

Obydwoje postanawiają jednak prowadzić tę sprawę, ponieważ nic ich nie łączyło z ofiarą i nie widzieli się z nim od ponad dwudziestu lat. Komisarz Rędzia jest jednak przekonany, że to morderstwo musi mieć coś wspólnego, z tragedią, która wydarzyła się dawno temu na szkolnej wycieczce. Nie był na tej wycieczce. Nie była na niej także obecna prokurator. Szybko okazuje się, że intuicja policjanta prowadzi go we właściwym kierunku. Zanim jednak dowiemy się prawdy, autor pokaże nam, że jej odkrycie wcale nie jest takie proste.

Akcja powieści umiejscowiona jest w Szczecinie i podobnie jak w powieści Blask autor stara się o realistyczną głębię tła wydarzeń. To jedna z istotnych zalet książki, że akcja nie rozgrywa się w umownych kartonowych dekoracjach. Niewątpliwie też warto zwrócić uwagę na postacie. Nie tylko główni bohaterowie, ale i drugoplanowe postacie, to żywi ludzie. Mają swoje motywacje, a ich postępowanie jest uprawdopodobnione psychologicznie. Książka zdecydowanie warta polecenia.

Print Friendly, PDF & Email