Autorski przewodnik kulturalny

Blask

Blask Obálka knihy Blask
Marek Stelar
kryminał
Videograf SA
2019
książka, epub, mobi
400

Akcja rozpoczyna się 1946 roku, gdy pierwszy z bohaterów, Wiktor Krugły po wojennych przejściach przyjeżdża do siostry, która osiedliła się w Szczecinie, i od razu zostaje wplątany w sprawę zabójstwa żydowskiego chłopca, znalezionego w parku, z zaciśniętym w dłoni brylantem. Następnie przenosimy się do 1978 roku, gdy ginie młoda prostytutka. Na szyi ma charakterystyczne ślady sznura, który był narzędziem zbrodni. Istotną rolę w tej historii odegra ojciec ostatniej ważnej postaci. Finał intrygi znajduje rozwiązanie po wielu latach w 2018 roku. Agata Prażmowska, szczecińska prawniczka, rozpoznaje w nieletniej ofierze zabójstwa swoją niedawną klientkę...

Akcja powieści kryminalnej Marka Stelara Blask rozpoczyna się w 1946 roku, tuż po zakończeniu wielkiej i wyniszczającej Europę wojny. Pierwszy z bohaterów przybywa do Szczecina i przypadek stawia go wobec morderstwa żydowskiego chłopca, w którego ręku tkwi duży brylant. Wiktor ma jakiś wewnętrzny imperatyw, by rozwiązać tę sprawę, choć nie jest nawet policjantem. A mieszanie się w interesy ówczesnej władzy bywało zabójcze. O czy ten były akowiec doskonale wie.

Kolejna odsłona dramatu przypada na rok 1978, gdy zostaje zamordowana młoda prostytutka. A potem kolejna i finałowa na rok 2018, gdy całą zagadkę rozwiążę młoda prawniczka Agata Prażmowska. Skomplikowana intryga kryminalna jest wielopoziomowa i mocno powiązana z realiami szczecińskimi. Nie można zbyt wiele opowiedzieć o samej akcji, aby nie zepsuć przyjemności odkrywania kolejnych tajemnic, mających swe źródło w hitlerowskich nieczystych interesach czasów wojny. Pomimo długiej perspektywy czasowej wszystkie postacie w jakiś sposób są ze sobą powiązane. Są to więzy krwi.

Wydawać się może, że kryminał ciągnący się przez ponad siedemdziesiąt lat będzie nudny. Jednak tak nie jest. Autor stworzył galerię żywych i psychologicznie prawdziwych postaci. Płynna narracja jest następną zaletą książki. Jest to przyjemna i wciągająca lektura. Warto też pochwalić autora za realizm. Czytając, oczami wyobraźni widzimy Szczecin zmieniający się w kolejnych dziesięcioleciach. Realizm miejsca akcji to jedna z ważnych zalet w literaturze, choć dziś często traktuje się go po macoszemu.

Powieść Blask jest to kryminał, który z całą pewnością warto zabrać ze sobą na urlop lub wakacje. Jest to doskonała rozrywka i pasjonująca zagadka kryminalna. Tajemnice są zabójcze. Zaś uniwersalnym motywem zbrodni bywa chciwość. Jednak powieść zmusza także do refleksji, pokazując bardzo prawdopodobne i skomplikowane losy bohaterów w niełatwej polskiej rzeczywistości. Marek Stelar stał się dla mnie za sprawą tej powieści odkryciem 2019 roku, podobnie jak wcześniej Robert Małecki. Na pewno będę brał pod uwagę tego autora, planując kolejne lektury.

Print Friendly, PDF & Email