Kto czyta, nie błądzi.

Tropiciel. Zapomniana księga

Tropiciel Obálka knihy Tropiciel
Zapomniana księga
Paulina Hendel
fantastyka, postapokalipsa
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
2014
ksiązka, epub, mobi
544

W drugim tomie "Zapomnianej księgi" Hubert budzi się w Paryżu. Zagłada cywilizowanego świata jeszcze nie nastąpiła, czy to był tylko sen? Jednak minuta po minucie wszystko dzieje się tak samo, a Hubert postanawia zmienić bieg wydarzeń. Jednak wiele rzeczy dzieje się w zupełnie inny sposób...

W drugim tomie „Zapomnianej księgi” Hubert budzi się w Paryżu i wydaje mu się, że miał zły sen. Jednak wszystko wskazuje, że to nie był koszmar. Zbyt wiele wydarzeń jest identycznych. Bohater postanawia zmienić bieg zdarzeń.
Czy wizja apokalipsy w trylogii Pauliny Hendel „Zapomniana księga” ma sens? Czy nie jest taką tylko umowną baśnią dla nastoletnich czytelników? Nie chciałbym, aby taka wizja się ziściła, ale warto sobie uświadomić, że niektóre katastroficzne scenariusze nie są wcale tak niemożliwe, jak się wielu ludziom wydaje. Apokalipsa może mieć różne oblicza.

Jaka apokalipsa?

Co będzie wtedy, gdy świat zdziesiątkuje pandemia zabójczej grypy? Niemożliwe? Ależ możliwe. Grypa zwana hiszpanką zdziesiątkowała ludność świata bardziej niż Pierwsza Wojna Światowa. Umarło wówczas 100 milionów ludzi (brak jest szczegółowych danych, więc jest to liczba szacunkowa).
Czy globalna katastrofa jest niemożliwa? Jeszcze niedawno dominował optymizm. Związek Radziecki upadł, skończyła się zimna wojna, znikła żelazna kurtyna. Polska dołączyła do NATO i Unii Europejskiej. Wojna światowa dziś wydawała się koszmarnym, lecz na szczęście nierealnym snem. Jednak w ciągu ostatnich paru lat wiele się zmieniło. Obecne wydarzenia na świecie nie nastrajają już tak optymistycznie. Coraz częściej można mieć wrażenie, że ludzkość powoli zapomina lekcję dwóch tragicznych wojen światowych. Budzi się nietolerancja, nacjonalizm, krótkowzroczny egoizm. Budzą się śpiące od lat demony.

Paulina Hendel opisuje swoją wizję apokalipsy. W „Strażniku” pojawiały się tylko fragmentaryczne strzępki wspomnień bohatera i odbiorca nie mógł być pewny kluczowych wydarzeń. Teraz świat zostaje opisany dokładniej. A wizja rzeczywistości bywa momentami dość przerażająca. Hubert, bogatszy o swoje wspomnienia, faktycznie zmienia kolej rzeczy, choć nie do końca o to mu chodziło. Przeżywa całkiem nowe przygody i poznaje innych ludzi, choć wciąż myśli o tym, co zapamiętał ze swojego snu? koszmaru? prekognicji? Czytelnik zadaje sobie pytanie, co można zmienić, a czego nie, jeśli zna się przyszłość?
Jak już wspomnieliśmy, w drugim tomie „Zapomnianej księgi” Hubert budzi się w Paryżu, jest na szkolnej wycieczce, która szybko zamienia się w koszmar. Musi jakoś dotrzeć do kraju, niepokoi się o swoją rodzinę i przyjaciół. Dalej jest jak u Hitchcocka, katastrofa i napięcie ciągle rośnie.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Tropiciel. Zapomniana księga”

Możliwość komentowania została wyłączona.