Autorski przewodnik kulturalny

Przesyłka

Przesyłka Obálka knihy Przesyłka
Sebastian Fitzek
kryminał, thriller psychologiczny
Amber
2017
książka, epub, mobi
352

Doktor Emma Stein, znana psychiatra i szczęśliwa mężatka, została zgwałcona przez „Fryzjera” – seryjnego mordercę, który goli głowy kobietom, zanim zabije. Tyle że Emma przeżyła. Ona jedna. Nie widziała twarzy swojego oprawcy, ale rozpoznaje go w każdym mężczyźnie. Nie pamięta, co naprawdę stało się tamtej nocy w hotelu, w którym nie ma pokoju, jaki opisała. Boi się. Odizolowała się od ludzi. Nie wychodzi z domu. Aż do dnia, gdy przyjmuje przesyłkę... (z noty wydawniczej oficyny "Amber")

Sebastian Fitzek to jeden z najbardziej popularnych dziś autorów niemieckich. Jego powieści kryminalne są dziś tłumaczone na wiele języków i umieszczane na listach bestsellerów nawet w Stanach zjednoczonych, które są pod tym względem rynkiem nasyconym i hermetycznym dla obcej literatury. Fitzek zdobył sobie sławę głównie jako autor thrillerów psychologicznych o bardzo skomplikowanych intrygach.

Bohaterka tej powieści – doktor Emma Stein – jest na skraju choroby psychicznej, a może nawet jest chora. Czytelnik bowiem od samego początku ma wiele wątpliwości co do zdrowych zmysłów i poczytalności tej postaci. Paradoksalnie Emma jest psychiatrą. A może nie jest? Może jest pacjentką, która ma halucynacje? Węzeł gordyjski wydaje się kawałkiem prostego sznurka przy tym, co serwuje nam autor w tej powieści. Czy Emmie wszystko się uroiło? A jeśli nie, to kto za tym stoi by doprowadzić kobietę na skraj szaleństwa?

Na skraju prawdopodobieństwa

To nie pierwszy raz, gdy bohaterem Fitzka jest psychiatra. Podobnie było w przypadku książki Lot 7A. Zasadniczą cechą „Przesyłki” jest to, że w zasadzie wszystko już się dokonało. Wszystkie wydarzenia, które dotknęły Emmę, należą do przeszłości. Jednak chcemy się dowiedzieć, czy Emma jest szalona. A może ktoś usiłuje ją do szaleństwa doprowadzić? Czy to jest jakiś spisek? Czy może chce się jej pozbyć mąż? Może zawistni koledzy lekarze? Czy gwałciciel znany jako „Fryzjer” istnieje naprawdę? Z każdą kolejna stroną przybywa zagadek i wątpliwości. Książka trzyma czytelnika w niepewności aż do samego końca.

Książka godna polecenia przede wszystkim fanom thrillerów psychologicznych. Autor chwilami przekracza ramy prawdopodobieństwa, więc niektórzy czytelnicy mogą się czasem niecierpliwić. Z drugiej strony… rzeczywistość też czasem bywa nieobliczalna.

Print Friendly, PDF & Email