Autorski przewodnik kulturalny

What/If – Co jeśli?

What/If Obálka knihy What/If
Mike Kelley
kryminał, dreszczowiec
Netflix
2019
serial (10 odcinków)
Phillip Noyce i inni
Renée Zellweger, Jane Levy, Blake Jenner, Louis Herthum, Juan Castano, Samantha Marie Ware
Robert Amidon, Robert Zemeckis

Serial pokazuje losy kilku powiązanych ze sobą osób. Lisa zakłada firmę medyczną, która ma opracować lek na raka. Jej mąż jest ratownikiem medycznym i pracuje z kolegą, ktorego żoną jest Angela, młoda zdolna lekarka. Brat Lisy jest prawnikiem i gejem, w serialu pokazane zostało także jego życie osobiste. Pojawia się też Renée Zellweger jako pierwszoplanowa postać demonicznej kobiety interesu. Serial miał być odwróceniem starego tematu z filmu "Niemoralna propozycja". Renée Zellweger jako Anne Montgomery składa niemoralna propozycję Lisie i jej mężowi.

Serial What/If, którego tytuł można by przetłumaczyć polskim związkiem frazeologicznym A co jeśli?, to produkcja wielce obiecująca, której twórcy nie zadali sobie jednak tytułowego pytania. Wyszło, jak wyszło. Renée Zellweger jako demoniczna Anne Montgomery nie bardzo się sprawdza. Widz nadal widzi Bridget Jones. Nieco starszą i sporo chudszą, której groźne miny niespecjalnie mogą przestraszyć kogokolwiek. Anne Montgomery jest kapiszonem, nie bombą, bo twórcy serialu od razu ujawniają jej postać jako charakterystyczną socjopatkę. A zatem w kolejnych jej intrygach brakuje już elementu zaskoczenia.

Na plus serialu można zaliczyć przewagę postaci żeńskich. Mężczyźni są dla swoich partnerek tylko takimi kwiatkami do kożucha. To one są silne i zdeterminowane, by walczyć o wyznawane przez siebie wartości. Jednak nie znaczy to, że mamy do czynienia z jakimś serialem feministycznym. Motywy działania są proste do bólu. Anne została zraniona i mści się na całym świecie. Lisa pragnie ratować chorych na białaczkę, jest szlachetna i początkowo zbyt ufna. Lekarka Angela wybiera wartości rodzinne. Tylko związek dwóch gejów jest trochę bardziej interesujący.

Aczkolwiek uczciwie trzeba przyznać, że na koniec doczekamy się w serialu paru niespodzianek i meandrów akcji. Jednak nie przeszkodzi to wcale, aby na koniec ziścił się american dream dla wszystkich dobrych. Serial miał być co prawda feministyczną wersją „Niemoralnej propozycji”, ale niewiele z tego wyszło. Czy warto obejrzeć What/If? Odcinków jest dziesięć i są krótkie. Decydujcie sami. Z oferty Netflixa można wybrać ciekawsze seriale

Print Friendly, PDF & Email