Autorski przewodnik kulturalny

Seventeen Seconds

Seventeen Seconds Obálka knihy Seventeen Seconds
Fiction Records
2016
LP, CD
The Cure
Mike Hedges, Robert Smith
Robert Smith
Fiction Records ‎– 0602547875372

Na początku roku 1980 rozpoczęły się prace nad kolejnym albumem – Seventeen Seconds. Cały album wydano w maju. Miał on znacznie chłodniejszy, bardziej pesymistyczny wyraz niż album debiutancki, melodie były spokojniejsze i mniej punkowe; zauważalna była także postępująca fascynacja piszącego teksty Smitha ciemnymi zakamarkami duszy ludzkiej, stąd teksty na płycie były naznaczone depresyjnym piętnem. [Wikipedia]

Piosenki na płycie Seventeen Seconds mają niejasne, często niepokojące teksty i “mroczne”, oszczędne, minimalistyczne melodie. Już wtedy zauważono, że płyta przedstawia znacznie dojrzalsze brzmienie niż na debiutanckim albumie. Muzyka jest minimalistyczna z charakterystycznym pogłosowym brzmieniem śpiewu oraz prostym dźwiękiem instrumentów. Lider zespołu, Robert Smith powiedział, że album został wyprodukowany szybko i z natchnieniem. Napisał słowa i muzykę do większości utworów w ekspresowym wręcz czasie.

Dziś możemy posłuchać płyty, która zdobyła już status kultowy, w wersji zremasterowanej przez samego Roberta Smitha. I trzeba przyznać, że lider zespołu zrobił to doskonale. Ponieważ reedycja dostępna jest w znanej sieci handlowej za niewysoką cenę, więc zachęcam do kupna. Jeśli ktoś jest kolekcjonerem czarnych krążków, to Seventeen Seconds będzie perełką w kolekcji.

Pomimo bardzo różnych recenzji, które się ukazały po wydaniu płyty, album stał się kamieniem milowym w historii zespołu. Dziś po prawie czterdziestu latach od pierwszego wydania, z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest to klasyka muzyki rockowej. Jest to jednocześnie potwierdzenie talentu Roberta Smitha, który od początku istnienia zespołu był jego niekwestionowanym liderem. Charakterystyczne brzmienie zespołu w połączeniu ze specyficznym wokalem lidera, manierą z jaką śpiewa, stanowi o wyjątkowości tego albumu. Oraz wszystkich kolejnych. The Cure jest zespołem, który z całą pewnością mieści się w panteonie rockowych sław XX wieku.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.50 avg. rating (84% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code