Kto czyta, nie błądzi.

A Saucerful of Secrets

A Saucerful of Secrets Obálka knihy A Saucerful of Secrets
Syd Barret, Roger Waters, Richard Wright
rock psychodeliczny, rock progresywny
Columbia
1968
LP
Pink Floyd
Norman Smith

"A Saucerful of Secrets" to druga płyta brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Nagrano ją w okresie od października 1967 do kwietnia 1968. Jest to zarazem ostatnia płyta grupy z udziałem dotychczasowego lidera Syda Barretta pogrążającego się w chorobie psychicznej.

„A Saucerful of Secrets” członkowie zespołu nagrywali długo. Od października 1967 aż do kwietnia 1968. Dziś wydaje się to wręcz żółwim tempem. To była druga płyta grupy i jednocześnie ostatnia nagrana z udziałem Syda Barreta. Barret pogrążał się w chorobie psychicznej, a do tego jeszcze miał skłonność do narkotyków, co powodowało, że przeważnie nie dawał rady grać. Już wcześniej do zespołu dołączył David Gilmour, który początkowo miał tylko zastępować Barreta w sytuacjach awaryjnych.

Jednak podczas nagrywania „A Saucerfull of Secrets” Barret był coraz bardziej problematyczny. W końcu usunięto go z zespołu, a jego miejsce zajął ostatecznie Gilmour. Utwór „Set The Controls For The Heart Of The Sun” Rogera Watersa był ostatnim momentem, gdy Barret i Gilmour zagrali razem. Trzy utwory na płycie można uznać za najważniejsze.„Let There Be More Light”, „Set the Controls for the Heart of the Sun” i tytułowy „A Saucerful of Secrets” wskazują nowy kierunek muzyczny. Ciemna , nieco mroczna atmosfera i powolne tempo. Stopniowo rozwijające się linie melodyczne, powolne pulsujące rytmy to nowy styl zespołu.

Ważnym elementem płyty jest też okładka sygnowana przez Hypgnosis. W skład Hipgnosis wchodzili Aubrey Powell i Storm Thorgerson, później jeszcze Peter Christopherson. Powell i Thorgerson rozpoczęli działalność w 1968 roku, podczas pracy nad okładką do tej płyty. Później jeszcze ogromny sukces osiągnęli projektem „Dark Side of the Moon”.

Print Friendly, PDF & Email