Kto czyta, nie błądzi.

Stowarzyszenie umarłych poetów

Stowarzyszenie umarłych poetów Obálka knihy Stowarzyszenie umarłych poetów
Nancy H. Kleinbaum
dramat obyczajowy
Rebis
2018
książka, epub, mobi

Fabuła książki zaczyna się od uroczystego rozpoczęcia roku w prywatnej szkole średniej o konserwatywnym i tradycyjnym profilu. Dyrektor Akademii Weltona przypomina uczniom cztery święte zasady ich szkoły: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość. Okazuje się, ze do szkoły przybywa nowy nauczyciel angielskiego, jak się później okazuje, też był wychowankiem Akademii Weltona.

Książka „Stowarzyszenie umarłych poetów” powstała na podstawie filmu o tym samym tytule. To się rzadko zdarza. Przeważnie jest odwrotnie. Zwykle doskonała książka inspiruje filmowców, którzy mierzą się z zadaniem adaptacji dzieła. W tym wypadku Nancy H. Kleinbaum napisała książkę, która została zainspirowana filmem. Rzecz można – filmem już kultowym.

Jesienią 1959 roku do konserwatywnej prywatnej Akademii Weltona z ogromnymi tradycjami przybywa nowy nauczyciel języka angielskiego. Nazywa się John Keating, który sam jest absolwentem tej szkoły, o czym uczniowie dowiedzą się później. Akademii Weltona przyświecają cztery niewzruszalne złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość. Są to jednocześnie cztery symbole konserwatywnej, zacofanej i opresyjnej edukacji.

Nowy nauczyciel inspiruje uczniów. Jego metody są niestandardowe i kontrowersyjne, jak na tamte czasy. I gdy dochodzi w szkole do tragedii, władze akademii obwiniają nauczyciela. Keating musi odejść. Czy tragedia jest faktycznie jego winą? A może raczej skostniałego systemu edukacyjnego rodem z poprzedniego stulecia? Podobnie jak film, książka jest oskarżeniem bezdusznego systemu, który nie potrafi wydobyć indywidualności ucznia, ale próbuje ją zniszczyć.

„Stowarzyszenie umarłych poetów” nie jest na pewno książkowym bestsellerem, ani dziełem kongenialnym wobec filmu. Jednak powieść została napisana sprawnie i na pewno warto ją przeczytać. Choćby po to, by przypomnieć sobie te opowieść. By w spokoju przemyśleć, a może zastanowić się jak właściwie powinna wyglądać edukacja.

Print Friendly, PDF & Email