Autorski przewodnik kulturalny

Wyrok diabła

Wyrok diabła Obálka knihy Wyrok diabła
Kuba Sobański
Adrian Bednarek
kryminał, dreszczowiec
Novae Res
2018
książka, epub, mobi
382

Czwarta część bestsellerowego cyklu o adwokacie i seryjnym mordercy Kubie Sobańskim. W tej części bohater chroniąc swą niedawną klientkę, a obecnie kochankę i pokrewną duszę, przyznaje się do zabójstwa. Rozpoczyna się proces, lecz wciąż jest szansa, że Kuba zostanie uniewinniony, jako popełniający zabójstwo w obronie własnej. Czy skomplikowany plan się powiedzie?

Zacznę tym razem od łyżki dziegciu. Powieść, w której czytelnik nie spotyka żadnej pozytywnej postaci, jest dość karkołomnym eksperymentem. A cykl złożony z czterech tomów – z wielkim prawdopodobieństwem pojawienia się części kolejnych – w którym pozytywne osoby są przedstawiane jako słabe i godne pogardy, zaś postaciami wiodącymi są psychopatyczni mordercy, to już ekstremalna sytuacja. A taką właśnie fabułę przedstawia nam „Wyrok diabła”. Oczywiście nie jest to odkrywcze. W popkulturze silnie odcisnęła się historia Bonnie i Clyde’a. Wszyscy znamy film „Urodzeni mordercy”, czy słynną książkę Trumana Capote Z zimną krwią.

Jednak wspomniane tytuły poza epatowaniem złem, okrucieństwem i zbrodnią mają jakiś cel. Zostawiają czytelnika, czy widza, z jakimiś przemyśleniami. Nie usiłują budzić sympatii do psychopatów. Niestety u Bednarka tego celu nie doczekałem się przez cztery kolejne tomy. Wciąż jest to historia inteligentnego, przystojnego i bogatego Kuby Sobańskiego, który ma trochę ekscentryczne hobby. Zabija kobiety, zadając im nieprawdopodobne wręcz cierpienia. A poza tym ma udane życie zawodowe i seksualne, szczególnie od momentu, gdy jego bliźniaczą duszą stała się młoda psychopatka, która też lubi zabijać.

Tak, oczywiście wiemy, że obydwoje zostali skrzywdzeni w dzieciństwie, a molestowanie nieletnich to dziś nośny temat medialny. Szczególnie, gdy odbywa się w najbliższej rodzinie. A niewątpliwie jedna z kolejnych przyczyn to niepohamowana gonitwa rodziców za pieniądzem i sukcesem. Jednak te wątki autor traktuje dość sztampowo i niekoniecznie w pełni wiarygodnie.

„Wyrok diabła” pokazuje, że Bednarek nadal pisze dobrze. Narracja jest płynna i nie pozwala się nudzić. Dialogi są wiarygodne i naturalne, zaś akcja rozwija się bardzo dynamicznie. Chociaż stopień skomplikowania intrygi jest już zdecydowanie przesadzony. Jednak używając słów bohatera znanej powieści Roberta Heinleina muszę stwierdzić, że grokuję niewłaściwość i z całą pewnością nie sięgnę po kolejne tomy.

Print Friendly, PDF & Email