Autorski przewodnik kulturalny

Macierewicz i jego tajemnice

Macierewicz i jego tajemnice Obálka knihy Macierewicz i jego tajemnice
Tomasz Piątek
literatura faktu
Arbitor
2017
książka, epub, mobi
216

„Macierewicz i jego tajemnice" zawiera fakty na temat niepokojących koneksji obecnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Jej główną treścią jest dokładny i udokumentowany opis licznych powiązań ministra z gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem, współpracownikiem GRU. Opis powiązań z agentem SB Robertem Luśnią, byłym senatorem amerykańskim D'Amato, lobbystą prorosyjskim powiązanym z mafią amerykańską. Tomasz Piątek prowadził śledztwo dziennikarskie w sprawie Antoniego Macierewicza od półtora roku. Książka jest efektem tego śledztwa.

Dziś już sensacje wokół książki Tomasza Piątka opadły. Antoni Macierewicz przestał być ministrem, prokuratura wojskowa przestała ścigać Piątka. A następna książka o kontrowersyjnym i niebezpiecznym dla Polski polityku właśnie się ukazała. Tymczasem warto może sięgnąć do pierwszej książki, choć to lektura niełatwa. Ta książka będzie kiedyś podręcznikiem dla studentów historii.

Na początek łyżka dziegciu. Książka jest – co prawda – napisana bardzo logicznie z wielką dbałością o systematykę. Każdy rozdział zaczyna się szczegółowo wykonanym grafem obrazującym powiązania różnych osób z Antonim Macierewiczem. Jednak sama lektura do łatwych nie należy. Język książki jest suchy, a jednocześnie skomplikowany ze względu na budowę zdań i nieuniknioną czasem dygresyjność. Wielu moich znajomych czuło się zmęczonych mnogością wątków i osób, a jednocześnie paradoksalnie brakiem samego Macierewicza w wielu opisywanych faktach. Książkę czyta się trudno.

Tomasz Piątek bardzo szeroko przedstawia powiązania Macierewicza z osobami, które uwikłane są w rozmaitą działalność przestępczą, związki z wywiadem wojskowym Rosji, mafią rosyjską i amerykańską. To nie jest jednak lekki, łatwy i dowcipny tekst o wariactwach śmiesznego Antoniego, świra z internetowych memów. O samym Macierewiczu dowiemy się może mniej, niż byśmy chcieli, ale z przerażeniem możemy dostrzec jak szczelnie otoczony jest ludźmi, wobec których słowo “podejrzani” to delikatny eufemizm. Zakres faktów, które przywołuje autor jest naprawdę ogromny. Nie ma w tej książce miejsca na domysły i spekulacje. Wszystko jest udokumentowane. I to największa zaleta tej pozycji.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code