Autorski przewodnik kulturalny

Obsesja – Seryjny zabójca grasuje w szpitalu

Obsesja Obálka knihy Obsesja
Katarzyna Berenika Miszczuk
kryminał, thriller
W.A.B.
2017
książka, epub, mobi
416

Joanna Skoczek - bohaterka powieści - odbywa rezydenturę na oddziale psychiatrii warszawskiego Szpitala Wschodniego. Młoda lekarka zaczyna prowadzić własne śledztwo, gdy dochodzi do niepokojącego morderstwa w szpitalnej piwnicy, a dokładniej w szatni. Policja bezskutecznie szuka seryjnego zabójcy, zaś bohaterka nie tylko prowadzi własne śledztwo, ale widać, że może stać się kolejną ofiarą obsesyjnego seryjnego mordercy, na co wskazują listy, które otrzymuje. Sytuacja gęstnieje, a podejrzanych jest wielu, lecz rozwiązanie jest zaskakujące.

Seryjny zabójca grasuje w szpitalu, to główny temat kryminału, którego autorką jest Katarzyna Berenika Miszczuk. Choć nie skończyła jeszcze trzydziestu lat, zapisała się w świadomości czytelników zdecydowanie jako autorka powieści fantastycznych napisanych lekko z polotem i humorem. Tym razem w powieści „Obsesja” raczy nas nieco mroczną i niepokojącą historią o seryjnym zabójcy. Jedyną klamrą spinającą całą twórczość autorki jest narracja prowadzona w pierwszej osobie przez bohaterkę. W tym wypadku jest to młoda lekarka, rezydentka na oddziale psychiatrii warszawskiego szpitala. Joanna jest młodą osobą po przejściach, niedawno rozwiodła się, zmieniła nie tylko stan cywilny, ale i pracę oraz miejsce zamieszkania.

Seryjny zabójca grasuje w szpitalu

Bohaterka może być jego kolejną ofiarą, a wokół niej pojawiają się postacie, z których każda może być seryjnym mordercą. Akcja poprowadzona jest zgodnie z klasycznymi regułami kryminału. Czytelnik ma coraz więcej podejrzeń wobec kolejnych postaci, a na końcu czeka go zaskoczenie. Ponieważ bohaterka jest atrakcyjną młodą kobietą to, choć czuje się niedowartościowana, pojawiają się wokół niej interesujący mężczyźni. Czy jednak ich zainteresowanie Joanną nie ma drugiego dna? Ponieważ Joanna jest jednocześnie narratorką, czytelnik poznaje świat przedstawiony z jej perspektywy. Oznacza to, że nie wszystko jest jasne, a perspektywa narratorki jest subiektywna.

Książka zdecydowanie warta polecenia. Nie sposób oderwać się od lektury. Przewidzieć, dokąd zmierza akcja, jest bardzo trudno. Autorka potrafi w interesujący sposób zaciekawić czytelnika i utrzymać to zaciekawienie aż do ostatnich stron książki. W swoim gatunku jest to niewątpliwie perełka naszej współczesnej polskiej literatury. Chyba że ktoś naprawdę nie lubi kryminałów.

Print Friendly, PDF & Email