Kto czyta, nie błądzi.

Ultraviolence

Ultraviolence Obálka knihy Ultraviolence
indierock
Interscope, Polydor
2014
CD, 2xLP
Lana Del Rey
Interscope Records
Ultraviolence
Lana Del Rey, Jessie Mae Robinson, Blake Stranathan

Ultraviolence to trzeci studyjny album amerykańskiej piosenkarki Lany Del Rey. Został wydany 13 czerwca 2014. W Polsce ten album zdobył platynową płytę. Utwór "West Coast" został użyty do promocji telewizyjnej albumu wraz z nakręconym do niego teledyskiem. Przed premierą albumu udostępniono także utwory: "Shades of Cool", "Brooklyn Baby", "Ultraviolence".
Ostatni utwór na płycie„The Other Woman” to piosenka autorstwa Jessiego Mae Robinsona, po raz pierwszy nagrana w 1955 roku przez Sarę Vaughan i wydana w maju 1956. Ten utwór ten wykonywany był także przez Ninę Simone.

Lana Del Rey, właśc. Elizabeth Woolridge Grant (ur. 21 czerwca 1985 w Nowym Jorku) – amerykańska wokalistka indierockowa, kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Aktywna w przemyśle muzycznym od 2005 roku. Jej pseudonim artystyczny jest połączeniem imienia hollywoodzkiej gwiazdy Lany Turner i nazwy Forda Del Rey. Nazywana gangsta Nancy Sinatra (ang. „gangsterska Nancy Sinatra”) przez krytyków muzycznych.

Była trzykrotnie nominowana do nagrody Grammy. Dwukrotnie w 2014 roku w kategorii „Najlepszy album pop” za minialbum Paradise oraz w kategorii „Najlepsza piosenka filmowa” za utwór „Young and Beautiful”. W 2016 roku uzyskała nominację wraz z The Weekend do tejże nagrody w kategorii „Album roku” za wydawnictwo zatytułowane Beauty Behind the Madness, które współtworzyła wraz z nim i wieloma innymi artystami. W 2015 roku otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii „Najlepsza piosenka” za utwór „Big Eyes” wykorzystany w filmie Wielkie oczy. Jej debiutancki album Born to Die rozszedł się w nakładzie 7 milionów egzemplarzy na całym świecie. Zaś album Ultraviolence w ponadmilionowym nakładzie. [Wikipedia]

Lana Del Rey od pierwszych nut bardzo klimatyczna, przyjemna dla ucha i nieco melancholijna. Płyta warta przesłuchania, choć ten gatunek muzyki ma swoich wielbicieli, a również przeciwników. Jednak należy docenić to, że Lana Del Rey wierna jest swej muzycznej drodze i nie poddaje się popowym modom.

Print Friendly, PDF & Email