Autorski przewodnik kulturalny

Zakazane życzenie

Zakazane życzenie Obálka knihy Zakazane życzenie
Jessica Khoury
Sine Qua Non
2017
książka, epub, mobi
352

Ona jest potężnym dżinnem. On złodziejem z ulicy. Połączyła ich pradawna magia. Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia... [z noty wydawniczej]

„Zakazane życzenie” to powieść ze znanym motywem. Każdy pamięta „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. A nawet jeśli ktoś dziwnym trafem ich nie czytał w jakiejś z dostępnych wersji, to z całą pewnością oglądał któryś z filmów niekoniecznie rysunkowych, w których pojawiają się znane z tych baśni postacie. A wśród nich najbardziej popularną zawsze był Aladyn. Ta fantastyczna i niesamowita baśń towarzyszy dzieciom od dawna, czarując egzotyką i fascynującymi przygodami.

Jednak dzieciństwo mija, baśnie stają się trochę wstydliwym wspomnieniem, bo który nastolatek przyzna się, że jego ulubionym bohaterem był baśniowy Aladyn. A co jeśli wrócimy do Aladyna? Jednak nie jako baśni, lecz całkiem już dorosłej opowieści fantasy nasyconej dramatyzmem, emocjami i erotyzmem? Aladyn dalej jest Aladynem, ale jego przygody nabierają innego zabarwienia.

Literatura fantasy dość często czyni osnową fabuły motywy znane z baśni. Doskonałym przykładem jest klasyka polskiej fantasy, czyli saga o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego. „Zakazane życzenie” w podobny sposób jest osnute na motywach słynnej baśni. Bohaterką i jednocześnie narratorką powieści jest Zahra. Zaś akcja rozpoczyna się gdy Aladyn znajduje lampę, w której została ona umieszczona w postaci dżinna.

Autorka przedstawia czytelnikowi bardzo interesującą fantastyczną opowieść, w której świat ludzi współistnieje ze światem dżinnów. Magia zaś jest oczywistym składnikiem rzeczywistości. Akcja jest dynamiczna, narracja i dialogi wciągające. Doskonała wakacyjna lektura dla trochę już dorosłych dzieci.

Print Friendly, PDF & Email