Kto czyta, nie błądzi.

Pasażer na gapę

Pasażer na gapę Obálka knihy Pasażer na gapę
Adrian Bednarek
kryminał, dreszczowiec
Novae Res
2019
książka, epub, mobi
408

Adrian Bednarek jest pisarzem młodego pokolenia, ale na swym koncie ma już kilka popularnych powieści. Ostatnia z nich to historia dwojga młodych ludzi, których sposobem na życie stała się kradzież. Głównego bohatera poznajemy, gdy przebywa w szpitalu psychiatrycznym, skąd zamierza uciec. Pomóc ma mu jego dziewczyna, która znajduje się na wolności. Niespodziewanie precyzyjny plan dwojga młodych i bystrych przestępców musi zostać skorygowany o dodatkową osobę. Bohaterowie nie zdają sobie sprawy kim naprawdę jest ów "pasażer na gapę"

„Pasażer na gapę” to chwilami bardziej dreszczowiec niż kryminał. Dwójka młodych bohaterów to złodzieje. Przestępcy. Mimo to czytelnik czuje do nich sympatię. Może dlatego, że życie nie było dla nich sprawiedliwe. Nie możemy tego samego powiedzieć o trzeciej postaci powieści. Pojawia się nagle i zmusza parę głównych postaci do znaczącej zmiany planów. Wrażenie grozy spotęgowane jest także przez to, że czytelnik wcześniej niż bohaterowie dowiaduje się, kim jest naprawdę ten „pasażer na gapę”, którego biorą ze sobą podczas ucieczki.

W konsekwencji zamiast zrealizować swój plan zniknięcia z oczu polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, realizują inny plan i prawdę powiedziawszy, nie zdają sobie sprawy, że stają się coraz bardziej marionetkami w rękach naprawdę groźnego przestępcy i psychopaty. Ponieważ jednak jest to kryminał, nie możemy zdradzić dalszego ciągu akcji.

Skupmy się zatem na zaletach i wadach powieści. Adrian Bednarek to autor należący do młodego pokolenia literatów, ale wydał już kilka popularnych powieści. Ich tematyka pokazuje, że szczególnie ciekawią go intrygi kryminalne związane z seryjnymi mordercami, psychopatami i skomplikowaną kryminalną grą, jaką muszą podejmować w takich sprawach śledczy. Ostatnia książka nie wyłamuje się z tej konwencji.

Zaletą książki jest niewątpliwie precyzyjnie skonstruowana intryga kryminalna. Książkę czyta się z zapartym tchem. Doskonale wypadają dialogi. Narracja jest potoczysta i wartka. Słabszym elementem jest postać „pasażera na gapę”. Odrobinę brakuje w tej postaci prawdopodobieństwa.

Print Friendly, PDF & Email