Kto czyta, nie błądzi.

Ktokolwiek widział

Ktokolwiek widział... Obálka knihy Ktokolwiek widział...
Claire Douglas
kryminał
W.A.B.
2017
książka, epub, mobi
400

Kryminał z ambicjami psychologicznymi. Frankie po raz pierwszy od kilkunastu lat wraca do rodzinnego Oldcliffe, ponieważ odnaleziono szczątki jej dawno zaginionej przyjaciółki Sophie. Bohaterka jest obecnie zamożna bizneswoman w branży hotelarskiej, podobnie jak niegdyś jej ojciec Allistair. Howe. Historia zaginięcia Sophie okazuje się jednak bardziej skomplikowana i bardziej zaskakująca niż ktokolwiek mógł przypuszczać.

Wakacje wciąż jeszcze trwają, choć uczniowie zaczynają powoli czas odliczać do pierwszego września. Za to nieco starsza część społeczeństwa niekiedy ma wciaż urlop przed sobą i być może niektórzy pakują walizki. Dla tych którzy w swym wakacyjnym bagażu znajdą miejsce na czytnik książek, kolejna lekka, choć interesująca pozycja kryminalna. Tym razem propozycja z zakresu brytyjskiej literatury – „Ktokolwiek widział…”.Claire Douglas jest już dość znaną autorką na naszym rynku księgarskim, choć napisała dopiero trzy powieści.

Książce można zarzucić pewne nieścisłości i nieco naciągane fragmenty, które mają uzasadnić rozwiązanie zagadki kryminalnej. Ale w końcu to typowy wakacyjny kryminał, więc nie bądźmy zbyt surowi. Powieść jest prowadzona w formie narracji dwóch nierozłącznych kiedyś przyjaciółek. Tak, jak byśmy na zmianę czytali pamiętniki dwóch osób. Z tym, że Sophie nie żyje od kilkunastu lat. Nie wiadomo zatem, czym jest w końcu jej narracja. Czy to pamiętnik nastolatki? Czy na jego końcu zostaną rozwiązane niektóre tajemnice. A tajemnice są, co wynika z narracji prowadzonej przez Frankie.

„Ktokolwiek widział” jest powieścią rozmyślnie prowadzącą czytelnika na manowce. Żadna z postaci nie okazuje się na końcu taka, jak myśleliśmy na początku. Zaś zakończenie faktycznie jest zaskakujące. Nie wolno zdradzać zakończenia powieści, ale jak na wakacyjną lekturę przystało, książka niesie ze sobą przesłanie optymistyczne. Intryga kryminalna jest dość zagadkowa i wielowątkowa, więc na pewno nie będziecie się nudzić. Zaś odkrywanie kolejnych tajemnic kryjących się w małym nadmorskim miasteczku, jest pasjonujące.

Claire Douglas przed wydaniem swej pierwszej i bestsellerowej powieści nie była szczególnie znana. Pracowała jako dziennikarka, lecz miłośnicy literatury bardziej znali nazwisko J.D.Salingera, którego drugą żoną była. Salinger to autor słynnego „Buszującego w zbożu”. Wkroczyła na literacka scenę powieścią „Siostry”, a dwa lata później pojawiła się powieść „Ktokolwiek widział…” Nie jest to może wielkie arcydzieło, ale porządna warsztatowo i ciekawa, łatwa do czytania powieść. Na wakacje warto ją ze sobą zabrać.

Print Friendly, PDF & Email