Kto czyta, nie błądzi.

Rana

Rana Obálka knihy Rana
Wojciech Chmielarz
dramat kryminalny
Marginesy
2019
książka, epub, mobi
414

Ekskluzywna prywatna szkoła staje się miejscem dramatycznych wydarzeń, choć na początku nic na to nie wskazuje. Niemłoda już nauczycielka Klementyna właśnie zaczyna pracę w tej szkole i ma nadzieję, że spokojnie będzie uczyć dzieci, a i w swoim życiu zazna trochę spokoju. Niestety najpierw ginie jedna z uczennic, a potem nauczycielka. Klementyna wbrew sobie staje się osobą, która musi rozwikłać zagadkę.

Gdy Remigiusz Mróz postanowił się zająć dwoma nabrzmiałymi społecznymi problemami – przemocą domową i zaginięciami ludzi, wyszedł z tego dość zgrabny kryminał, który niespecjalnie logicznie potraktował całą fabułę i postacie. „Rana” Wojciecha Chmielarza początkowo również budziła moje obawy. Od pierwszych stron powieści można się bowiem zorientować, że właśnie przemoc domowa w różnych aspektach będzie głównym tematem. A to powodowało obawy. Modne tematy w literaturze są często traktowane użytkowo.

Spektrum postaci przedstawione w powieści jest szczególne. Marysia, która ginie pod kołami pociągu na już na pierwszych stronach powieści wydaje się całkiem zwyczajną nastolatką. W porównaniu z nią reszta postaci to istna galeria patologii. Niemłoda Klementyna z koszmarami na temat przemocy rodziców. Apodyktyczna dyrektorka szkoły. Polonistka Ela zdradzająca swego męża z mężem dyrektorki. Nastoletni Gniewomir, który od czasu do czasu wręcza nauczycielce pornograficzne rysunki zamiast wypracowań, z opinią upośledzonego. Karolina, córka dyrektorki, pozbawiona opieki i zainteresowania rodziców. Do tego rodzice Gniewomira, bardzo bogaci i jednocześnie patologiczni.

Większość postaci pojawia się na kartach powieści, ukazując od razu wszystkie swe najgorsze cechy. Czytelnik ma problem, kogo z bohaterów dramatu może polubić, czy będzie ktoś, kto odegra pozytywną rolę w tej wieloosobowej tragedii. „Rana” w pewnym sensie przypomina właśnie grecką tragedię, ponieważ wszystko, co się wydarza, musi się wydarzyć. Jednak nie decydują o tym bogowie, ale bezrozumna patologia towarzysząca wielu rodzinom od pokoleń połączona z chciwością.

Trudno napisać coś więcej, nie wyjawiając meandrów akcji. Sądzę, że to jedna z najbardziej dojrzałych powieści tego autora. Gorąco zachęcam do lektury. Choć nie jest to lektura łatwa.

Print Friendly, PDF & Email