Autorski przewodnik kulturalny

Miłe Natalii początki

Miłe Natalii początki Obálka knihy Miłe Natalii początki
Natalii 5
Olga Rudnicka
kryminał
Prószyński i S-ka
2019
książka, epub, mobi
432

Dziesięcioletni Jarek - zdolny, inteligentny, sprytny i ambitny - zwrócił uwagę Kazimierza Kozibrody, oficera służb bezpieczeństwa. Ten wziął chłopca pod swoje skrzydła i pokierował jego dalszym życiem oraz karierą. Spełniwszy marzenie swego podopiecznego o studiach na wydziale historii sztuki, wychował sobie oddanego współpracownika, którego wykorzystywał do własnych celów. Ale wkrótce się okazało, że uczeń przewyższył mistrza…

“Miłe Natalii początki” to w zasadzie prequel, jeśli posłużymy się terminologią stosowaną do określania filmów. Akcja rozpoczyna się w czasach PRL, gdy główny bohater ma dziesięć lat. Jest chłopcem bystrym i ciekawskim. Penetrując zasoby starego strychu, znajduje stare listy z końca wojny. Listy pisał ojciec do syna i Jarek domyślił się, że chodzi o jakiś wielki skarb. Minęły lata. Bohater dorósł, zdobył wykształcenie, założył rodzinę i to nie jedną. Nigdy jednak nie zapomniał o skarbie.

Powieść opisuje wiele ciekawych historii z czasów PRL w całkiem ciekawy i prawdopodobny sposób. Przygody Jarka, a raczej już Jarosława, są chwilami niezwykłe. Czytelnik ma jednak pewien problem. Otóż zwykle chcemy polubić bohatera, a Jarosława Sucharskiego tak właściwie polubić nie można. Nie tylko dlatego, że jest współpracownikiem SB. To w pewnym sensie nawet najmniejszy z problemów.

Jarosław Sucharski uwielbia kobiety, ale nie potrafi znieść problemów, które się z nimi wiążą. Stąd jego kolejne małżeństwa i nieformalne związki, które kończy, gdy życie zaczyna skrzeczeć zbyt dosłownie. Z tych związków ma pięć córek. Każda ma inna matkę, ale wszystkie mają na imię Natalia. Mając tego samego ojca noszą to samo nazwisko – Sucharska.

“Miłe Natalii początki” to opowieść – między innymi – o tym jak pojawiały się na świecie kolejne Natalie. Olga Rudnicka pojawi się jeszcze nie jeden raz w naszych recenzjach, ponieważ to autorka, która potrafi konstruować zgrabne i pasjonujące kryminały z nutą humorystyczną. Jednak ta powieść daje dopiero przedsmak tego, co przeczytamy, gdy Natalie dorosną. Wszystkie pięć Natalii.

Podziel się:
20
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code