Autorski przewodnik kulturalny

Więzy krwi

Więzy krwi Obálka knihy Więzy krwi
Hanna Greń
kryminał
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
384

Książka Hanny Greń to kolejny tom cyklu, którego bohaterką jest Dioniza Remańska, była policjantka, którą los po raz kolejny stawia w sytuacji, gdy musi prowadzić nieformalne śledztwo. W niewielkiej wsi została zamordowana, a wcześniej zgwałcona, młoda przyjezdna kobieta. Po co przyjechała, dlaczego spotykała się z niektórymi mieszkankami i wreszcie, kto ją zgwałcił i zamordował? Nie jest łatwo dojść do prawdy, gdy wszyscy kłamią.

„Więzy krwi” to w pewnym sensie kontynuacja „Wioski kłamców„. Główna postać to była policjantka o rzadkim imieniu Dioniza, przez przyjaciół zwana Dioną. Tym razem bohaterka musi zebrać informacje, które dotyczą umorzonej już sprawy zgwałcenia i zabójstwa młodej kobiety. Z braku jakichkolwiek tropów śledztwo umorzono, ale coś nie daje spokoju komendantowi policji, koledze naszej bohaterki.

Trzeba przyznać, że Hanna Greń umie w kryminały. Intrygę kryminalną potrafiła mocno zagmatwać, a przy okazji śledztwa wychodzą na jaw głęboko skrywane grzechy lokalnych prominentów. Jak zwykle w takich przypadkach ponowne śledztwo jest przyczyną zdenerwowania wielu mieszkańców, którzy mają coś na sumieniu. Diona musi pokonać wiele trudności, by odkryć prawdę.

Do zalet powieści Hanny Greń na pewno można zaliczyć skomplikowaną i nieoczywistą intrygę. Ponieważ nic nie jest oczywiste, więc czytelnik do samego końca nie jest pewien rozwiązania. Choć oczywiście można się domyślać, że niektóre wątki nie pojawiły się bez powodu. Jednak autorka nie pozostawia na koniec żadnych wątpliwości. W tej układance wszystkie klocki do siebie pasują. Aczkolwiek nie zawsze najbardziej oczywisty podejrzany jest faktycznym sprawcą. Na tym też polega umiejętna konstrukcja kryminału, aby od czasu do czasu zaskoczyć czytelnika.

„Więzy krwi” to powieść o dość mocno skomplikowanej fabule. Na szczęście książkę czyta się łatwo nie tylko dzięki wartkiej akcji, ale też potoczystej narracji. Jak zwykle są też, charakterystyczne dla autorki, humorystyczne spostrzeżenia dotyczące postaci i sytuacji występujących w powieści.

Print Friendly, PDF & Email