Autorski przewodnik kulturalny

Wioska kłamców

Wioska kłamców Obálka knihy Wioska kłamców
Hanna Greń
kryminał
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
334

Mała wieś Strzygom ma opinię wioski kłamców. Mieszkańcy mają zwyczaj otaczać tajemnicą swoje sprawy i jeśli się coś wydarzy, trudno dojść prawdy. Trzydziestolatka o dziwnym imieniu Dioniza ma z tą wioską więcej wspólnego, niż myśli. Jest byłą policjantką i postanawia się zająć podejrzanym morderstwem i równie podejrzanym śledztwem, a jest to związane właśnie z wioską kłamców. Co z tego wyniknie, przeczytacie w zgrabnym i wciągającym kryminale Hanny Greń.

Bohaterka powieści, choć młoda, jest osobą po przejściach. Ma za sobą trudny rozwód. Zrezygnowała z pracy w policji z przyczyn osobistych i jest bezrobotna. Niedawno zamordowano jej ojca, choć nie byłą z nim jakoś związana emocjonalnie. Stwierdziła jednak, że nie tylko to morderstwo jest podejrzane, ale i śledztwo w tej sprawie również. Postanawia przyjrzeć się tej historii.Tak zaczyna się powieść “Wioska kłamców”.

Dioniza, zdrobniale Diona, udaje się w tym celu do wsi Strzygom, która ma paskudną opinię wśród mieszkańców okolicznych miejscowości. Jest to związane z dawną i tajemniczą historią wsi. Choć nikt nie wierzy w zabobony i fantastyczne historie, to Strzygom od wieków nie cieszy się dobrą sławą. To wioska kłamców. A z tym miejscem właśnie wiąże się cała historia. W więzieniu siedzą dwaj prawdopodobnie niewinni mężczyźni. Bohaterka zaczyna własne śledztwo, a tymczasem dochodzi do kolejnej zbrodni.

Jak zwykle w powieściach Hanny Greń spotykamy ciekawe postacie oraz interesującą intrygę kryminalną. Pewna niewielka przewidywalność akcji nie stanowi problemu, ponieważ liczba zmiennych jest dość duża, a pisarka nadal potrafi utrzymać pożądany poziom napięcia. Jak zawsze, warto podkreślić świetny styl i lekkość pióra, i oczywiście tę specyficzną dla autorki odrobinę humoru wraz ze szczyptą ironii. To cecha charakterystyczna, pewien znak rozpoznawczy tej autorki.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code