Autorski przewodnik kulturalny

Wstyd

Wstyd Obálka knihy Wstyd
Robert Małecki
kryminał
Czwarta Strona
2022
książka, epub, mobi
408

Bohaterka powieści jest nauczycielką, która wychowuje dwóch synów. Kiedyś była policjantką, ale po śmierci męża, również policjanta, w wypadku, zrezygnowała z pracy w policji. Niewielkie miasto, w którym mieszka, porażone zostaje informacją o zabójstwie. Ofiarą jest kolega Julii z liceum, w którym uczy. Wkrótce potem okazuje się, że jeden z synów bohaterki zaginął. To dopiero daje początek całej lawinie zdarzeń.

Autor porusza w powieści „Wstyd” problem sytuacji osób nieheteronormatywnych. Jak wygląda ich życie, jak się odnajdują w środowisku, w którym przyszło im żyć. Szczególnie wtedy, gdy jest to małe i prowincjonalne miasteczko. Miasteczko Śmierszyn, miejsce akcji, jest co prawda fikcyjne, ale to nic dziwnego. W obliczu tak drażliwej tematyki, umieszczenie akcji w rzeczywistym miejscu byłoby ryzykowne z wielu względów.

Bohaterką powieści jest Julia, wdowa wychowująca dwóch synów. Kiedyś, tak jak mąż, była policjantką. Najpierw dowiadujemy się, że został zamordowany profesor, matematyk w lokalnym liceum, w którym uczy też Julia. Na dodatek jej syn Paweł wcześniej miał z nauczycielem ostrą scysję, o czym wie prawie cała szkoła. Niedługo potem okazuje się, że drugi syn Julii, Janek, zaginął. Policja odkrywa, że chłopak spadł z wysokiego klifu i że nie był to przypadek. Mogłoby się wydawać, że takie tragedie nie wydarzają się w małych zwyczajnych miasteczkach. Jednak to dopiero początek tajemnic.

Niezależnie od szoku, który przeżywa, w Julii Karlińskiej budzi się policjantka, jest pewna, że oba morderstwa mają ze sobą związek. A tymczasem policjanci, jej dawni koledzy sprawiają wrażenie, jakby niespecjalnie chcieli rozwiązać sprawę. Niejako wbrew własnej woli bohaterka zmuszona jest do podjęcia własnego śledztwa. W tym samym czasie odzywa się do niej policjant, który ponownie zajął się sprawą śmierci jej męża. Reakcja dawnych kolegów z policji lokalnej jest co najmniej zastanawiająca.

W tej powieści nie ma jednego punktu kulminacyjnego. Jest tak wiele splecionych ze sobą wydarzeń, które mają swe korzenie w dość dalekiej przeszłości, że dochodzenie do prawdy ma wiele etapów. Tajemnice, kłamstwa, przemilczenia zawsze powracają. Niekiedy pod postacią tragedii. Wstyd nie jest dobrym doradcą.Bywa stanem paraliżującym i toksycznym.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*