Kto czyta, nie błądzi.

Yakamoz S-245

Yakamoz S-245 Obálka knihy Yakamoz S-245
Jason George, Jacek Dukaj
fantastyka, dystopia, postapokalipsa
Netflix
2022
serial
Umut Aral, Tolga Karaçelik
Kıvanç Tatlıtuğ, Özge Özpirinçci, Ertan Saban, Meriç Aral, Jerry Hoffmann
Jason George, Diloy Gülün

Biolog morski i instruktor nurkowania Arman daje się namówić dawnej dziewczynie Defne na podwodną ekspedycję badawczą. Wynurzają się nocą i okazuje się, ze zdarzyło się coś strasznego. Słońce zabija wszystkich na powierzchni, załoga batyskafu musi poszukać schronienia w wojskowej łodzi podwodnej.

„Yakamoz S-245” to kolejna produkcja Nteflixa oparta na pomyśle zaczerpniętym z książki Jacka Dukaja „Starość Aksolotla”. Wcześniej mogliśmy zobaczyć postapokaliptyczny Kierunek: Noc. Nie jest to adaptacja powieści Dukaja, a jedynie wykorzystanie jego pomysłu. Oba seriale pokazują raczej to, co się stało, zanim rozpoczyna się właściwa akcja powieści. Dochodzi więc do ogromnej erupcji na słońcu, a wyrzucone w stronę Ziemi promieniowanie zabija wszystko, co żyje.

Główny bohater serialu to Arman. Jest zbuntowanym synem jednego z najbogatszych ludzi w Turcji. Pracuje jako instruktor nurkowania i prowadzi badania podwodne. Jest biologiem morskim. Dawna dziewczyna namawia go na wyprawę podwodną, bowiem Arman jest właścicielem odpowiedniego batyskafu. Gdy wynurzają się po próbnym rejsie, jest noc. Na statku, który im towarzyszył, nie ma nikogo. Znajdują tylko nagranie polecające udać im się na wyspę Kos. Tam ma być schron, który uratuje im życie, bowiem słońce zabija żywe organizmy.

Ledwo docierają do wyspy. Tam okazuje się, że schron nie pomógł i znajdują samych martwych ludzi. W porcie wynurza się turecka łódź podwodna, na niej znajdują też schronienie naukowcy. Jednak nawet w obliczu najgorszej z możliwych katastrof ludzkie, gatunkowe wręcz cechy, dają o sobie znać. Agresja, żądza władzy, pazerność. Intrygująca fabuła właśnie z tym jest związana.

Dość znaczącą wadą serialu jest nadmiar gadulstwa. Gdyby materiał skrócić i usunąć zbędne, i do niczego niepotrzebne dialogi, byłyby dwa odcinki mniej. I wyszłoby to serialowi na dobre. Nie zdradzając zakończenia, powiem jednak, że bohaterowie belgijskiego „Into the night” i serialu tureckiego serialu się spotykają. Być może Jason George ma jakiś ciekawy pomysł na zakończenie?

Print Friendly, PDF & Email