Kto czyta, nie błądzi.

Aleja starych topoli. Tom 2

Aleja starych topoli. Tom 2 Obálka knihy Aleja starych topoli. Tom 2
Aleja starych topoli (T 1 i 2)
Agnieszka Janiszewska
powieść obyczajowa, saga rodzinna
Novae Res
2017
książka, epub, mobi
338

W drugim tomie sagi pojawia się coraz więcej pytań. Okazuje się, że życie rodzinne Celiowskich i Więckowskich to istna grota tajemnic. Niestety, tak jest gdy życiem ludzi rządzą skostniałe zasady, fałszywie pojmowany honor i wstyd. Młode pokolenie rodzin Celiowskich i Więckowskich w drugim tomie odgrywa większą rolę i przełamuje bariery. Klara w dalszym ciągu prowadzi pamiętnik, z którego dowiadujemy się, jak wygląda inna perspektywa. Wkraczamy w wiek XX, czy i co się zmieni w nadchodzących latach? Jakie tajemnice odkryje Ewa?

Fin de siècle? Owszem, taka atmosfera pojawia się w powieści. Kończy się dziewiętnaste stulecie, świat się zmienia i starsi twierdzą, że tylko na gorsze. Ale to również belle epoque. Ludzie młodzi raczej widzą nadzieję, która wiąże się z postępem naukowym i technicznym, ze zmianami, które pozwolą im realizować swoje marzenia. Młode pokolenie żyje w Paryżu. Klara, która wyszła za mąż, jej kuzynka Kinga, która – o zgrozo – zaczyna studiować medycynę. Hubert i Karol już od dawna urządzili swe życie w Paryżu. W Jodłowie, w dworku, do którego prowadzi aleja starych topoli, została Ewa z mężem i córeczką.

Autorka dość mocno skupia się na przemianach obyczajowych, na pokazaniu dążeń i ambicji, zaś na boku pozostawia wielką politykę i nieuchronnie nadchodzące zmiany. Na razie ich jeszcze nie ma. Jeśli ktoś szukałby echa powstań narodowych, cierpień prześladowanego narodu, to się zawiedzie. Polacy na przełomie wieków, pożegnali się z romantyzmem na dobre, jeśli rozumieć go chcemy jako postawę ideologiczną. Żyją, pracują, dorabiają się i czynią więcej niż poprzednie pokolenia, by być ze swego życia zadowolonymi

Kolejne pokolenia i kolejne tajemnice

Pierwszy tom powieści zaczyna się od zamążpójścia młodej osiemnastoletniej Ewy. Kończy się dziesięć lat później, gdy jej pasierbica Klara wyjeżdża do Paryża. Zadziwiająco toczą się losy młodego pokolenia. Klara – niegdyś mająca zadatki na emancypantkę – zostaje wzorową wręcz żoną i matką. Jej kuzynka Kinga, cicha nie rzucająca się w oczy i – wydawałoby się – pokorna dziewczyna, jedzie do Paryża studiować medycyną. Dzięki potoczystej i bogatej narracji współczesny czytelnik może zrozumieć, że przełom XX i XXI wieku to wcale nie była pierwsza rewolucja w sposobie spostrzegania świata i obyczajów. Ta pierwsza dokonała się w znacznie większych bólach sto lat wcześniej. To jeden z istotnych wątków tej powieści. Jest jeszcze drugi, który może stanowić przestrogę. Tajemnice i kłamstwa kosztują. Kiedyś trzeba będzie za nie zapłacić.

Print Friendly, PDF & Email