Autorski przewodnik kulturalny

Aleja starych topoli

Aleja starych topoli. Tom 1 Obálka knihy Aleja starych topoli. Tom 1
Aleja starych topoli (T 1 i 2)
Agnieszka Janiszewska
powieść obyczajowa, saga rodzinna
Novae Res
2017
książka, epub, mobi
342

Osiemnastoletnia Ewa zostaje wydana za starszego o dwadzieścia lat owdowiałego małżonka swojej starszej siostry. Rzecz dzieje się w XIX wieku i mamy wrażenie, że oto przed nami jakaś nieznana powieść Prusa, a może Sienkiewicza. Jakaś wersja "Rodziny Połanieckich"? Szwagier, ojciec trójki dzieci, jako przyszły mąż okazuje się kochającym i troskliwym mężczyzną. Ewa - dziecko niechciane i niekochane przez rodziców, ponieważ nie urodziło się chłopcem, ma szansę na miłość i szczęśliwe życie.

“Aleja starych topoli” to nowa dwutomowa powieść polskiej autorki Agnieszki Janiszewskiej. To barwna saga rodzinna, napisana pięknym melodyjnym i wciągającym czytelnika językiem. Autorka w swojej narracji pielęgnuje najlepsze wzory literackie polskiego pozytywizmu. A jednocześnie unika starzyzny i zatęchłej atmosfery tamtych czasów. Powieść odbieramy jako pasjonującą i pełną życia. Rzecz dzieje się w XIX wieku i mamy wrażenie, że oto przed nami jakaś nieznana powieść Prusa, a może Sienkiewicza.

Osiemnastoletnia Ewa zostaje wydana za starszego o dwadzieścia lat owdowiałego małżonka swojej starszej siostry. Ojciec, pozbawiony uczuć, wydaje ją za mąż, nie pytając jej o zdanie. W zasadzie sprzedaje ją jak klacz rozpłodową. Ewa woli jednak cokolwiek od dalszego życia w ojcowskim domu. Niespodziewanie jej przyszły mąż okazuje się miłym i sympatycznym człowiekiem, który doskonale zdaje sobie sprawę z niedoli swej przyszłej żony.

Zaaranżowane małżeństwo

Siostra Ewy umierając osierociła trójkę dzieci. Czy Ewa będzie dla nich matką? Najstarsza córka jej męża jest od niej młodsza zaledwie o siedem lat i bardzo buntownicza. Jak ułożą się stosunki Ewy z Klarą, czy potrafi dziewczynę zjednać do siebie? Jak potoczą się dalsze losy rodziny mieszkającej w zamożnym dworze szlacheckim?

Książka jest pasjonująca nie tylko dlatego, że jest pełna ciekawych spostrzeżeń obyczajowych i w interesujący sposób przedstawia czytelnikowi ostatnie dziesięciolecie XIX wieku. W rodzinie Celiowskich jest też wiele tajemnic, na których rozwiązanie czytelnik czeka z niecierpliwością. Nie jest to może skończone arcydzieło, ale naprawdę dobra, solidna literatura skłaniająca do refleksji. Polecam na długie zimowe wieczory.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
7.67 avg. rating (78% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Komentarz do “Aleja starych topoli”