Autorski przewodnik kulturalny

Zamknij oczy

Zamknij oczy Obálka knihy Zamknij oczy
Sophie McKenzie
thriller, kryminał
Sonia Draga
2014
książka, epub, mobi
432

Akcja książki przez kilka początkowych stron zapowiada raczej powieść obyczajową z życia klasy średniej, niż kryminał. Gen Loxley jest żoną znanego biznesmena, żyje w świecie luksusu, choć życie nie oszczędziło jest rozczarowań. Przed laty urodziła martwą córkę i kilkakrotnie potem próbowała zajść w ciążę nie pomogło jednak nawet in vitro. Pewnego dnia wizyta nieznajomej kobiety przewraca jej życie do góry nogami lub raczej zamienia je w koszmar. Okazuje się, że jej dotychczasowe życie otoczone było fałszem i złudzeniem.

Znany sprzed kilku lat bestseller Sophie McKenzie “Zamknij oczy”. Książka o tyle ciekawa, że początkowo nie możemy być pewni, czy to jest kryminał, czy opowieść obyczajowa z życia angielskiej klasy średniej. On biznesmen, znany i popularny dzięki uczestnictwu w telewizyjnym show popularyzującym ekonomię. Ona pisarka, ktora prowadzi warsztaty pisarskie. Dowiadujemy się, że Gwen urodziła przed laty martwą córeczkę i niezupełnie doszła do siebie po tym wydarzeniu. Widzimy, że małżeństwo próbuje terapii in vitro i zaczynamy przypuszczać, że to może stać się osią wydarzeń.

Pewnego dnia wizyta nieznajomej kobiety przewraca jej życie do góry nogami lub raczej zamienia je w koszmar. Okazuje się, że jej dotychczasowe życie otoczone było fałszem i złudzeniem. Gwen dowiaduje się, ze jej córeczka nie urodziła się martwa, a wokół porodu działo się wiele dziwnych i tajemniczych rzeczy.

Wszyscy kłamią

Czy kobieta mówi prawdę? A może jedynie to jakiś sprytny wybieg zastosowany w celach materialnych? Bohaterka przekonuje się nagle, że wszyscy wokół niej kłamią. Nic już nie jest takie, jak było wcześniej. Zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości i zaczyna na własną rękę prowadzić śledztwo. To staje się niebezpieczne, bo kolejne osoby związane ze sprawą znikają lub tracą życie. Kto za tym wszystkim stoi i jaka jest rola jej męża?

Doskonały i wciągający thriller. Autorka zdziera kolejne zasłony tajemnic, ale za nimi wiesza następne. Czytelnik próbuje rozwikłać zagadki, ale w tej grze pozorów nie jest to łatwe do samego końca. Doskonale zarysowane postaci, wartka i pasjonująca akcja, to walory tej powieści. Zaskakujące jest zakończenie, ponieważ nie wszystko jest takie oczywiste. Mimo wszystkich zalet to typowa strawa duchowa dla miłośników kryminałów, jeśli ktoś ich nie lubi, może nie być w pełni zadowolony.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.33 avg. rating (83% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code