Autorski przewodnik kulturalny

Zaufaj mi

Zaufaj mi Obálka knihy Zaufaj mi
Sophie McKenzie
thriller, kryminał
Sonia Draga
2017
książka, epub, mobi
416

Nowy thriller autorki znanej powieści "Zamknij oczy". Livy staje wobec dziwnego samobójstwa swojej przyjaciółki Julii, w które nie chce uwierzyć, choć wszyscy uważają je za oczywiste. Tylko jeden człowiek jeszcze nie chce uwierzyć w to samobójstwo. To "Dekadencki Blondyn", jak mówiła o nim Julia, która jednak nie wspominała zbyt często o swych związkach z mężczyznami. Kim on jest i co wie? Jaki związek śmierć Julii ma ze śmiercią siostry Livy przed wielu laty? Nigdy nie złapano mordercy. Czy te sprawy się łączą? I komu w końcu może zaufać główna bohaterka?

„Zaufaj mi” jest klasycznym thrillerem kryminalnym z wartką akcją i ciekawie skonstruowaną intrygą, która zachęca czytelnika do zgadywania. A ponieważ nic nie jest tak oczywiste, jak się wydaje na początku, autorka dość długo bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę. Podobnie jak w przypadku poprzedniego bestselleru tej autorki, widzimy barwnie scharakteryzowane środowisko zamożnej klasy średniej. Bohaterka to typowa house wife, nieco znudzona po kilkunastu latach małżeństwa. Martwi się problemami z dorastającą córką i wciąż wraca myślami do zdrady męża, po której nie potrafi mu zaufać.

W tle mamy tragedię sprzed lat. Kara, jej siostra, została zamordowana i nigdy nie odnaleziono zabójcy. Wydarzenia nabierają tempa, gdy Julia – przyjaciółka bohaterki – popełnia samobójstwo. Wszyscy odczuwają ból, ale znajomym i rodzinie nie przychodzi na myśl, że to może nie być samobójstwo.

Czy można zaufać mężowi?

Gdy bohaterka zaczyna dążyć do prawdy, robi się też niebezpiecznie. Pojawiają się nowe postaci, a rzeczy zaczynają wyglądać całkiem inaczej. W swoistych intermediach czytamy fragmenty pamiętnika zabójcy, dowiadujemy się rzeczy, o których jeszcze nie wie Livy, prowadząca swoje prywatne śledztwo. Zaczynamy też domyślać się, że jest to ktoś z bliskiego otoczenia bohaterki.

Książka powinna spodobać się przede wszystkim zagorzałym miłośnikom gatunku. Na pewno zapewni wieczór lub dwa emocjonującej rozrywki. Jednak nie oczekujmy jakiegoś przełomowego arcydzieła. To po prostu dobrze i sprawnie napisany kryminał, z ciekawym pomysłem, dobrze zarysowanym postaciami i wartką akcją.

Print Friendly, PDF & Email