Kto czyta, nie błądzi.

Wszystko ma swoją cenę

Wszystko ma swoją cenę Obálka knihy Wszystko ma swoją cenę
Konrad Simonsen
Liselotte Hammer,  Søren Hammer
kryminał
Czarne
2012
książka, mobi, epub
504

Rutynę kurtuazyjnej wizyty polityków i dziennikarzy na Grenlandii przerywa odkrycie zwłok młodej dziewczyny pogrzebanej w lodowcu. Na miejsce zostaje wezwany Konrad Simonsen, gdyż ułożenie ciała i wygląd zmarłej łudząco przypominają inną sprawę, którą przed laty zajmował się komisarz. [z noty wydawniczej]

„Wszystko ma swoją cenę” w oryginale nosi intrygujący tytuł „Dziewczyna z lodu”. Niestety, wydawca poszedł śladem dystrybutorów zagranicznych filmów i zapragnął konkurować z kimś, kto „Dirty Dancing” przetłumaczył jako „Wirujący seks”. Co oczywiście nie oznacza, że powieść jest zła. Tylko tytuł mi się nie podoba. Podczas wizyty przywódców państwowych na Grenlandii zostały odnalezione zwłoki młodej kobiety. Ktoś ją kiedyś pochował w lodowcu. Dziś w związku z ociepleniem klimatu, lodowiec uwolnił zwłoki.

Do Grenlandii udaje się znany nam policjant Konrad Simonsen. Jakiś czas temu zajmował się identyczną zbrodnią. Ofiara została zamordowana w taki sam sposób i identycznie pochowana. Do tamtej zbrodni doszło jednak w Danii, a policja nie spisała się najlepiej. Sprawa nie będzie łatwa. Morderstwo na lodowcu zdarzyło się bowiem w latach osiemdziesiątych. Czy po tylu latach Simonsen będzie potrafił znaleźć mordercę?

Okazuje się, że obie ofiary wiele łączy. Obie dziewczyny wyglądały prawie identycznie. Policjanci dochodzą do wniosku, że mają do czynienia z seryjnym zabójcą. Zatem ofiar mogło być więcej, ale nie zostały odnalezione. Możliwe też, że morderca uderzy ponownie. I faktycznie, ekipa dochodzeniowa typuje podejrzanego.

Jednak podejrzenia to za mało. Trzeba jeszcze znaleźć dowody. Końcówka akcji jest niezwykle emocjonująca. Ekipa Konrada Simonsena prowadzi śledztwo w sytuacji realnego zagrożenia życia kolejnych kobiet. Jeśli więc liczycie na emocjonujące przeżycia, sięgnijcie po powieść „Wszystko ma swoją cenę”.

Print Friendly, PDF & Email