Autorski przewodnik kulturalny

Księżniczka Andrzeja Pilipiuka

Księżniczka Obálka knihy Księżniczka
Kuzynki Kruszewskie
Andrzej Pilipiuk
fantastyka, fantasy
Fabryka Słów
2014
książka, epub, mobi
296

Akcja kolejnej powieści o Kuzynkach Kruszewskich zaczyna się w Krakowie. Grono bohaterów się powiększa. Młodziutka Monika Stiepankovic, która dostała azyl w Polsce, w rzeczywistości jest wampirzą księżniczką. I ma już tysiąc lat. Pojawia się też alchemik znany jako Michał Sędziwój. Tym razem to Monika staje się kluczową postacią, ponieważ jej pobyt w Krakowie zwabia dwóch łowców wampirów. A więc udajmy się do pełnego zagadek i tajemnic Krakowa.

Drugi tom cyklu, czyli Księżniczka Andrzeja Pilipiuka rozpoczyna się w Krakowie. To pełne tajemnic i dziwnych zjawisk tajemnicze miasto. Monika Stiepankovic, którą poznaliśmy w poprzednim tomie, jest przedstawicielką rasy wampirów i ma koło tysiąca lat. Jej pobyt w Krakowie ściąga dwóch łowców wampirów. Alchemik, czyli Michał Sędziwój – podobnie jak Katarzyna i Stanisława – znajduje zatrudnienie w prywatnym krakowskim liceum. Przed grupą bohaterów stoją poważne zadania, ale też będą znów na nich czyhać potężne wrogie siły. Ich zwiastunem staje się golem, któremu udaje się narobić sporo zniszczeń, zanim bohaterki się przed nim obroniły. A to dopiero początek.

W drugim tomie widzimy już dość klasyczne przejście do typowych wątków, a więc starożytna żydowska kabała, golem, tajne stowarzyszenia, łowcy wampirów. No i alchemia. Od sukcesu alchemicznego zależy, czy Michał i Stanisława przedłużą swe życie, a Katarzyna czy je zyska. Czy będą się potrafili obronić przed łowcami wampirów?

Kraków

Kraków ma swoje tajemnice. Któż może wiedzieć o nich lepiej niż Alchemik? Miasto zmieniało się na jego oczach. Powstawały nowe domy, waliły się w gruzy stare. Nie ma lepszego miejsca akcji dla tak tajemniczej i pełnej fantastyki powieści, jak Kraków. Wydarzenia dzieją się w konkretnych miejscach, a autor doskonale zna realia stolicy królów.

Opowieść o księżniczce wampirzycy i polowaniu na nią jest jednak trochę bardziej przewidywalna. Na pewno bardziej zainteresuje zdecydowanych miłośników starych teorii spiskowych i historii mających swój rodowód gdzieś w mrokach średniowiecza. A więc cztery gwiazdki – nie pięć. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że to nadal erudycyjna literatura, bardzo dobrze umocowana zarówno we współczesnych realiach Krakowa, jak i doskonała we wstawkach historycznych.

Print Friendly, PDF & Email