Kto czyta, nie błądzi.

Zabójcza biel

Zabójcza biel Obálka knihy Zabójcza biel
Cormoran Strike
Robert Galbraith
kryminał
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018
książka, epub, mobi
656

Prywatny detektyw Cormoran Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy. Zanim jednak uda mu się wyciągnąć z chłopaka więcej informacji, ten wybiega z gabinetu w panice. [z noty wydawniczej]

To pierwsza książka z cyklu, która zaczyna się dokładnie tam, gdzie skończyła poprzednia. I jednocześnie pierwsza, która ma tyle odniesień do przeszłości, że nie sposób się domyślić pewnych rzeczy, jeśli się nie zna przynajmniej trzeciego tomu.

Cormoran Strike jest sławny po rozwiązaniu trzech bulwersujących Londyn zagadek kryminalnych. Jego agencja detektywistyczna się rozwija, zatrudnia nowych pracowników, a rudowłosa Robin czyli po polsku rudzik (taki ptaszek) staje się jego wspólniczką. Ten tom opowiada o łączących się dwóch sprawach. Szantażowaniu ministra i zagadkowej wizycie chorego psychicznie młodego człowieka opowiadającego o zabitym dziecku.

„Zabójcza biel” to zdecydowanie najdłuższa opowieść w całym cyklu i jednocześnie jedyna, w której intryga kryminalna nie jest najważniejszym elementem fabuły. Zaczynają bowiem dominować wydarzenia z życia prywatnego Robin i Cormorana, którzy oboje mają sporo problemów emocjonalnych. Intryga kryminalna staje się też częścią szerszego spojrzenia na angielską klasę średnią i trzeba przyznać, że ten element powieści został potraktowany z dużą dozą realizmu i wnikliwości.

Wcześniejsze tomy:
Wołanie kukułki
Jedwabnik
Żniwa zła

Print Friendly, PDF & Email