Autorski przewodnik kulturalny

Wołanie kukułki

Wołanie kukułki Obálka knihy Wołanie kukułki
Cormoran Strike
Robert Galbraith
kryminał
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018
książka, epub, mobi
456

Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod balkonem jej londyńskiego apartamentu. Policja stwierdza samobójstwo, lecz brat ofiary nie wierzy w tę wersję i zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a. Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli to dla detektywa szansa na odbicie się od dna. [z noty wydawniczej]

Robert Glbraith to literacki pseudonim J.K. Rowling, zaś J.K. Rowling to literacki pseudonim pani Joanne Murray, niezamożnej nauczycielki, która napisała cykl powieści o młodocianym czarodzieju Harrym Potterze. Dzięki temu przestała być niezamożną nauczycielką i stała się zamożną pisarką, scenarzystką i producentką filmową. Elementarnie proste, drogi Watsonie.

Bohaterem powieści jest Cormoran Strike. Już samo imię powoduje, że żal nam faceta. A na dodatek dowiadujemy się, że jest on weteranem z Afganistanu, inwalidą, który stracił na wojnie nogę, a na domiar złego jest nieślubnym synem pewnej gwiazdy rocka z lat siedemdziesiątych. Tatuś to kawał sukinsyna, mamusia kiedyś tam przedawkowała narkotyki, a Cormoran własnie zerwał z wyjątkowo atrakcyjną i równie wyjątkowo wkurzającą narzeczoną. Fajnie się zaczyna, co?

Jedną z największych zalet tej powieści jest to, że akcja rozgrywa się w Londynie. Prawdziwym Londynie, a nie jakimś londynopodobnym mieście. Autorka (autor?) bardzo dba o realia. To jest przyjemne, jeśli się wcześniej przeczytało kilkanaście powieści, w których tło akcji wyglądało jak w kiepskim teatrzyku kukiełkowym z prowincji. Zapewne okażę się starym zrzędą, jeśli przy tej okazji ponarzekam na powszechnie panoszące się braki w wykształceniu młodych pisarzy, którzy realia towarzyszące akcji traktują jako zło konieczne i lekceważą je. Ale nie mogłem się powstrzymać.

Cormoran Strike rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci znanej modelki. Choć policja zakwalifikowała ją jako samobójstwo, brat zmarłej ma wątpliwości. To on zatrudnia detektywa. Strike zaczyna więc śledztwo i dociera do coraz bardziej zagmatwanych okoliczności. Zakończenie jest zaskakujące.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code