Autorski przewodnik kulturalny

Królowie Wyldu

Królowie Wyldu Obálka knihy Królowie Wyldu
Nicholas Eames
fantastyka, fantasy
Rebis
2018
książka, epub, mobi
528

Clay Cooper niegdyś był członkiem Sagi, najsłynniejszej grupy najemników na świecie, od tamtej pory jednak przeszedł na emeryturę i teraz wiedzie spokojne życie... Pewnego dnia odwiedza go jednak jeden z dawnych towarzyszy i prosi o pomoc w uratowaniu córki. Clay niechętnie godzi się pomóc kompanowi i obaj wyruszają odnaleźć i zwerbować pozostałych członków Sagi. Będą to: Korg, rozkojarzony czarownik, Matrick, król-rogacz trzymany w uwięzieniu przez własną żonę, i Ganelon, śmiertelnie niebezpieczny wojownik, który dekady od rozwiązania Sagi spędził zamieniony w kamień. [z noty wydawniczej]

Saga to sławna grupa najemników, która podejmowała się karkołomnych zadań, walczyła z potworami, smokami i nie lękała się żadnego zadania. Jednak to było dawno temu. Teraz są starzy. A to łupie coś w krzyżu, a to trudno się rano zwlec z pościeli, niektórzy nawet postradali swe słynne miecze. Jednym słowem emeryci, a nie bohaterowie.

Pewnego dnia do dawnego członka Sagi – Claya Coopera – przybywa jego stary kompan i prosi o pomoc w uratowaniu córki, która wdała się w przerastającą ja awanturę gdzieś na krańcu świata. Tak zaczyna się debiutancka powieść Nicholasa Eamesa. Jeśli lubicie Terry Pratchetta, to jest szansa, że polubicie powieść „Królowie Wyldu”.

W powieści znajdziecie czary i czarowników w pratchettowskim stylu, cała galerię rozmaitych ras pokrewnych ludziom, ale się od nich różniących, rozmaite potwory także te znane z innych światów fantasy. Emerytowani bohaterowie są dziwnie sympatyczni jak na najemników mordujących rozmaite stwory. Niektóre stwory są też dziwnie sympatyczne. Jest to w zasadzie raczej pastisz fantasy niż powieść serio. Czy hołd złożony Pratchettowi jest wystarczającym warunkiem, by powstała dobra powieść?

I tak, i nie. Książkę czyta się lekko i z zaciekawieniem. Narracja jest płynna, a bohaterowie przeżywają sporo interesujących przygód. Jednak jest to raczej książka dla młodzieżowych fanów gatunku, bowiem zbyt często przypomina swą atmosferą „Conana Niszczyciela” z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej.

Print Friendly, PDF & Email