Autorski przewodnik kulturalny

Roma

Roma Obálka knihy Roma
Alfonso Cuarón
Netflix
2018
film
Alfonso Cuarón
Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Fernando Grediaga, Jorge Antonio Guerrero, Marco Graf, Daniela Demesa, Diego Cortina Autrey, Carlos Peralta
Alfonso Cuarón, Gabriela Rodriguez, Nicolas Celis

Fabuła filmu opowiada o początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i rodzinie mieszkającej w Colonia Roma w bezpośrednim sąsiedztwie Mexico City. Główną bohaterką filmu jest służąca Cleo, która pracuje w domu zamożnego i wykształconego małżeństwa, które ma czwórkę dzieci. Osobiste perypetie bohaterów nakładają się na burzliwe wydarzenia polityczne tamtych czasów.

Alfonso Cuarón zaskoczył w tym roku widzów całkiem inną opowieścią, niż byśmy się spodziewali po reżyserze Harrego Pottera i więźnia Azkabanu oraz słynnej Grawitacji. Reżyser ten nie jest Kraszewskim, ani nawet Mrozem meksykańskiej kinematografii i nieczęsto mamy okazję oglądać jego dzieła. Roma jest filmem szczególnym, bardzo stonowanym i klimatycznym, a przy tym zrealizowanym w konwencji filmu czarno-białego.

Główną bohaterką filmu Roma jest Indianka Cleo, która pracuje jako służąca u zamożnej rodziny, mieszkającej w podmiejskiej dzielnicy. Poznajemy ją, gdy myje podłogę na podjeździe służącym do parkowania samochodów. Najpierw na płytkach z lastriko pojawiają się kolejne fale wylewanej z wiadra wody, w mokrych płytkach zaczyna się odbijać niebo i przelatujący wysoko samolot.

Fabuła

Małżeństwo pracodawców Cleo ma problemy, mąż wyprowadza się z domu, choć dzieciom mówi, że wyjeżdża na zagraniczną konferencję do Kanady. Cleo zaś nawiązuje romans z Ferminem, który chwali się przed nią uprawianiem sztuk walki. Niestety dziewczyna zachodzi w ciążę. Gdy na którejś kolejnej randce w kinie mówi o tym chłopakowi, ten znika – mówiąc, że idzie do toalety. Los zetknie Cleo z Ferminem jeszcze raz, gdy tuż przed porodem ma kupić łóżeczko dla dziecka. W tym dniu odbywają się antyrządowe demonstracje studentów. Do ich pacyfikacji użyte zostają paramilitarne bojówki strzelające do młodzieży. Okazuje się, że jednym z morderców jest Fermin.

Dziewczyna tego samego dnia rodzi martwe dziecko. Trauma powoduje, że trudno dochodzi do siebie. Jej pracodawczyni zabiera ją i dzieci na wycieczkę i mówi im prawdę o odejściu ojca Jest to moment, gdy kobieta postanawia się wyrwać z depresji i zacząć sobie dawać radę w nowej sytuacji. Wkrótce potem dochodzi do nieomal tragicznego wydarzenia. Dwoje kąpiących się dzieci zaczyna unosić prąd morza. Cleo, która nie umie pływać, rusza do wody i ratuje dzieci. Ten dramatyczny moment jednoczy rodzinę i Cleo. Dziewczyna wyrzuca z siebie, że nigdy nie chciała tego dziecka i dlatego czuła się winna.

Ostatnia scena filmu jest klamrą. Cleo wracając do domu mówi drugiej służącej, że ma jej wiele do opowiedzenia, a w tej chwili na niebie również przelatuje samolot.

Print Friendly, PDF & Email