Autorski przewodnik kulturalny

Jedwabnik

Jedwabnik Obálka knihy Jedwabnik
Cormoran Strike
Robert Galbraith
kryminał
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018
książka, epub, mobi
448

Do detektywa Strike'a zgłasza się żona kontrowersyjnego pisarza. Chce, aby ten odnalazł jej męża i zmusił do powrotu do domu. Kobieta jest przekonana, że - podobnie jak wcześniej - po prostu zaszył się gdzieś, aby uniknąć problemów dnia codziennego. Jednak szybko okazuje się, że pisarz nie żyje i nie był to wypadek. Morderstwo w tajemniczy sposób powiązane jest z treścią ostatniej i jeszcze niewydanej książki pisarza.

Czytelnikom książki Wołanie kukułki nie trzeba rekomendować powieści „Jedwabnik”. Sami z chęcią sięgną po kolejną część przygód detektywa ze skomplikowanym życiorysem. Tym razem będzie szukał zaginionego pisarza i oczywiście znajdzie jego zwłoki. A ponieważ martwy literat był człowiekiem kontrowersyjnym, złośliwym i zdążył zrazić do siebie wielu ludzi, więc Strike musi podejrzewać pół Londynu.

W drugim tomie coraz większą rolę odgrywa też druga postać – Robin. To imię kobiety. Zatrudniona przez detektywa sekretarka, początkowo za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, staje się powoli coraz ważniejszą współpracowniczką Strike’a. Poznajemy też jej życie prywatne, narzeczonego, który nie chce, by pracowała w agencji detektywistycznej. Matthew jest księgowym, a na dodatek bufonem, który nie budzi sympatii i czytelnik zastanawia się, dlaczego Robin nie kazała mu jeszcze iść do wszystkich diabłów.

Cała intryga oczywiście rozgrywa się w londyńskich dekoracjach. I ponownie warto wyrazić podziw dla autora (autorki, bo Robert Galbraith to pseudonim literacki) za dbałość o szczegóły i realizm. Zakończenie oczywiście nie jest takie proste, jak by mogło się wydawać. Należy podkreślić nie tylko świetną konstrukcję akcji, ale również całą fabułę i doskonałe osadzenie jej we współczesnym Londynie.

Print Friendly, PDF & Email