Autorski przewodnik kulturalny

Żniwa zła

Żniwa zła Obálka knihy Żniwa zła
Cormoran Strike
Robert Galbraith
kryminał
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018
książka, epub, mobi
496

Trzeci tom cyklu o prywatnym detektywie Cormoranie Strike'u autorstwa znanej pisarki publikującej pod pseudonimem Robert Galbraith. Tym razem na nazwisko współpracowniczki detektywa, Robin Ellacott, przychodzi paczka, w której znajduje się odcięta kobieca noga. Cormoran Strike podejrzewa kilka osób, które mogą być nadawcami makabrycznej przesyłki. Jednak ta sprawa będzie trudna i niebezpieczna.

Żniwa zła to trzecia powieść o londyńskim detektywie Cormoranie Strike’u. Dwie poprzednie to Wołanie kukułki i Jedwabnik. Warto je przypomnieć, choć każdą z książek można czytać jako osobną powieść. Niekoniecznie sięgając do pozostałych.

Tym razem akcja powieści zaczyna się od makabrycznej przesyłki, która dociera do agencji detektywistycznej, a jej adresatką jest Robin Ellacott. Współpracowniczka detektywa znajduje w paczce odciętą kobiecą nogę. Pod naklejką adresową jest druga. Okazuje się, że pierwotnym adresatem miał być Cormoran Strike. Policja i detektyw sądzą, że nadawca musi być kimś, kto jest wrogiem detektywa. Zostają wytypowane cztery osoby. Która z nich może być sprawcą?

Gdy giną kolejne kobiety, zaczyna się robić niebezpiecznie. Strike dochodzi do wniosku, że to nie tylko psychol żądny zemsty przysłał makabryczną przesyłkę, ale też seryjny zabójca kobiet. Czy jednak detektyw rozwiąże zagadkę, zanim sprawca zagrozi bezpośrednio Robin?

W tej powieści sekretarka, a potem współpracowniczka detektywa odgrywa znacznie większą rolę niż wcześniej. I tak jak w życiu, komplikuje się wiele spraw zarówno w śledztwie, jak i w życiu prywatnym bohaterów. Być może ten tom cyklu jest nieco słabszy od wcześniejszych, ale nadal jest to doskonała powieść kryminalna, napisana z dużą dbałością o realia.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code