Autorski przewodnik kulturalny

Miejsce egzekucji

Miejsce egzekucji Obálka knihy Miejsce egzekucji
Val McDermid
kryminał
Papierowy Księżyc
2018
książka, epub, mobi
582

W grudniu 1963 roku znika nagle bez śladu trzynastoletnia Alison Carter, która wychodzi z psem na spacer. Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania nie dają rezultatu. Nie znaleziono zwłok, ale dla inspektora George’a Bennetta pewne jest już, że dziewczynka nie żyje.

„Miejsce egzekucji” to jeden z najciekawszych kryminałów autorstwa Val McDermid. Lubię takie książki. Akcja rozgrywa się na tyle dawno, że policjanci prowadzący śledztwo muszą polegać na własnych spostrzeżeniach, notatkach i muszą się wykazać inteligencją. Nie mają do pomocy całej gamy nowoczesnych technik śledczych, nie wspomagają ich komputery. Mózg detektywa jest jego najważniejszym narzędziem.

Narracja prowadzona jest płynnie, ale nie pośpiesznie. Czytelnik ma wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w śledztwie. Obserwuje wydarzenia, ale nie tylko. Widzi też sytuację z perspektywy śledczych. Bohater powieści, George Bennett, zdaje sobie sprawę, że jego podejrzenia to za mało. Sprawa jest poszlakowa i niezwykle trudno będzie uzyskać wyrok skazujący, choć wina podejrzanego nie budzi jego wątpliwości.

Śledztwo kończy się, ale trzydzieści pięć lat później pojawiają się nowe dowody. George Bennett jest już emerytem, a sprawie przygląda się teraz znana dziennikarka. Książka trzyma nas w napięciu do samego końca, gdy wydaje się, że wszystko jest już jasne, a do końcowych zdań zostało już niewiele, nagle okazuje się, że dowiadujemy się czegoś więcej. Krok po kroku zdzierane są kolejne zasłony tajemnic, a czytelnik odkrywa, że tylko mu się wydawało, iż już coś odgadł.

„Miejsce egzekucji” to klasyczny wręcz kryminał z mistrzowską narracją i pasjonującą intrygą kryminalną. Na pewno nie będziemy się nudzić podczas tej lektury. A losy bohaterów będą dla czytelnika pasjonujące do samego końca. Nazwisko autorki warto zapamiętać, jeśli spotkaliście się z nią po raz pierwszy.

Print Friendly, PDF & Email