Kto czyta, nie błądzi.

Córka rzeźnika

Córka rzeźnika Obálka knihy Córka rzeźnika
Yaniv Iczkovits
powieść obyczajowa
Wydawnictwo Poznańskie
2021
książka, epub, mobi
520

Fania Kajzman – oddana żona i matka pięciorga dzieci – szokuje mieszkańców swojego miasteczka, Motolu, gdy opuszcza w środku nocy dom i rozpływa się w mroku. Wprawdzie mężczyźni znikają w tej okolicy od lat, ale żony i matki? Nigdy. To niedorzeczne. Jak mogła to zrobić? [z noty wydawniczej]

„Córka rzeźnika” to opowieść, która toczy się na terenach ówczesnej Rosji w końcu XIX wieku. Życie w carskim imperium nie jest łatwe, szczególnie dla tych, którzy przez władze traktowani są podejrzliwie. Tytułową postacią jest Fania Kajzman. Żona i matka. Fania postanawia pewnej nocy wyruszyć w podróż. Nie mówi nic nikomu, zostawia tylko mężowi kartkę z obietnicą, że wróci.

Dokąd tak nagle i bez uprzedzenia wybiera się córka rzeźnika? Mąż porzucił jej siostrę. Wyjechał gdzieś z ich małego miasteczka. Plotki głoszą, że widziano go w Mi9ńsku. Fania postanawia krnąbrnego szwagra zmusić do powrotu, bowiem jej siostra bardzo źle znosi to porzucenie. W podróży pomaga jej dawny żołnierz, Żyd, który wyrzekł się swojego pochodzenia. Potem dołącza jeszcze jeden były żołnierz. Ale nie uprzedzajmy faktów.

Podróż nie byłaby fascynująca, ani może nawet godna opisywania, gdyby nie to, że bohaterowie zostali napadnięci. I tu nagle i niespodziewanie objawił się szczególny talent córki rzeźnika. Otóż uczona niegdyś przez ojca rytualnego uboju, do tej pory wyjątkowo sprawnie posługuje się nożem. Zaskoczeni bandyci tracą życie, a dalsza podróż staje się istną epopeją. Nie można zatem zdradzić wydarzeń, które zaskakiwać będą czytelnika.

Yaniv Iczkovits przedstawia nam historię tak nieprawdopodobną, że aż prawdziwą. Jest to opowieść, którą w pewnym sensie można by porównywać do dzieł znanych twórców spod znaku realizmu magicznego. Od Jorge’a Luisa Borgesa po Julio Cortazara i Salmana Rushdiego.

Print Friendly, PDF & Email