Kto czyta, nie błądzi.

Narkoza

Narkoza Obálka knihy Narkoza
Rafał Artymicz
literatura obyczajowa, thriller medyczny
Novae Res
2022
książka, epub, mobi
634

Artur Korczyński jest lekarzem anestezjologiem. Z grupą przyjaciół zostaje zatrudniony w jednym z wrocławskich szpitali. Dowiadujemy się szybko, że mają tam do wykonania specyficzne zadanie, niezupełnie medyczne. Dla Artura nie jest to łatwa sytuacja, bo w tym samym szpitalu pracuje jego były chłopak, z którym się rozstali w burzliwy sposób.

„Narkoza” to debiut Rafała Artymicza – lekarza, emigranta oraz chyba miłośnika kryminałów, bowiem książka ma mocny wątek kryminalny. Nie jest to w ścisłym tego słowa znaczeniu thriller medyczny, ale blisko ma do tego gatunku. Jeśli autor w następnych książkach pójdzie w tym kierunku, to za jakiś czas będziemy mieli kogoś w stylu Robina Cooka w naszej literaturze. To dobrze, bo jak na razie jedyną postacią po tej stronie sceny kryminalnej jest Katarzyna Berenika Miszczuk.

Bohater powieści jest przedstawicielem środowiska LGBT, ze swojej orientacji nie czyni tajemnicy, choć w fabule książki nie jest to element kluczowy. Artur zaczyna pracę we wrocławskim szpitalu i ma tam do wykonania trudne i niebezpieczne zadanie. Spotkanie z byłym chłopakiem jest sporym utrudnieniem. Mariusz Karpiński na dodatek ukrywa swą orientację, więc Artur ma pokusę zepsuć mu nieco humor. Jednak ostatecznie to zadanie do wykonania jest ważniejsze.

Artur Korczyński ma przyjrzeć się wraz ze swoimi współpracownikami kwestii handlu organami do przeszczepu. Pewne tropy wiodą do niektórych lekarzy wrocławskich, ale wydaje się, że szefem czegoś znacznie większego jest pewien szwajcarski profesor. Chwilami zaczyna się robić niebezpiecznie.

Akcja powieści „Narkoza” rozgrywa się początkowo we Wrocławiu, ale wiele kluczowych jej elementów ma miejsce poza granicami kraju. Zaletą powieści jest jej wartka i bardzo interesująco poprowadzona narracja. Nieco słabiej wychodzi charakterystyka niektórych postaci, choć nie jest to jakaś istotna wada. Mam tylko jedno zastrzeżenie. Nadmierna liczba postaci ma nazwiska zaczynające się na literę K. Korczyński, Karpiński, Kubacki, Kawiorski, Kalicki… Na przyszłość kwestię nazwisk postaci należałoby potraktować z większą fantazją.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Narkoza”

Możliwość komentowania została wyłączona.