Kto czyta, nie błądzi.

Diuna Franka Herberta

Diuna Obálka knihy Diuna
Kroniki Diuny
Frank Herbert
fantastyka, science-fiction
Rebis
2021
książka, epub, mobi
784

Wydana w 1965 roku "Diuna" Franka Herberta zapoczątkowała cykl "Kroniki Diuny", który zbudował fantastyczne uniwersum wszechświata, którego cywilizacja wciąż jest kontynuowana. Bohaterem pierwszej powieści jest Paul Atryda, który jako nastoletni chłopak przybywa wraz z ojcem i jego dworem na tajemniczą i niegościnną planetę Arrakis, zwaną także Diuną.

Pierwsi czytelnicy zaczęli czytać powieść już w roku 1963, choć dopiero dwa lata później Diuna Franka Herberta została wydana w formie książkowej. Wkrótce powstał cykl pod wspólnym tytułem „Kroniki Diuny”. Szóstą część cyklu autor wydał w 1985 roku, na rok przed swoją śmiercią. Ponieważ Herbert zostawił sporo materiałów i szkiców powieściowych, jego dzieło postanowił kontynuować syn Brian z pisarzem Kevinem J. Andersonem.

Powieść rozpoczyna się w chwili gdy książę Leto Atryda otrzymuje od galaktycznego Imperatora lenno w postaci planety Arrakis. Udaje się tam wraz z całym dworem, aby objąć władzę na niegościnnej i niebezpiecznej dla ludzi planecie. Wie o tym i wszyscy wiedzą, że Arrakis wcześniej była lennem rodu Harkonnenów i jest niezwykle ważną planetą. To tam wydobywa się szczególny skarb Arrakis, inaczej Diuny. Jest to tajemnicza przyprawa zwana melanżem. Jest jednocześnie silnie uzależniającym narkotykiem i lekiem geriatrycznym zapewniającym długie życie. Wywołuje niezwykle precyzyjne wizje przyszłości, które sternikom Gildii międzygwiezdnej pozwalają przemierzać bezpiecznie przestrzeń kosmiczną.

To nie jedyna właściwość melanżu, którego tajemnicę wkrótce pozna Paul Atryda, syn księcia. Także tajemniczy zakon żeński Bene Gesserit korzysta z tej przyprawy. Jest to ogromne bogactwo dla władcy planety. Imperator jednak nie obdarowuje Atrydów szczerze. Poprzedni dzierżawca planety Wladimir Harkonnen przygotowuje napaść. Książę Leto ginie wraz z większością swych żołnierzy, a Paul Atryda ze swą matką Lady Jessiką ledwie ratują życie. Trafiają na pustynię, gdzie w niewielkich skupiskach wśród skał żyją rdzenni mieszkańcy planety. Pustynia jest zabójcza dla ludzi, bo w jej piaskach żyją ogromne czerwie, które właśnie są źródłem melanżu.

Diuna Franka Herberta w Polsce ukazała się dwadzieścia lat po premierze. Dopiero bowiem w latach osiemdziesiątych Polacy z różnych powodów, także politycznych, mogli poznać ogromną część literatury zachodniej. Warto dodać, że Frank Herbert stworzył jeden z najbardziej interesujących fantastycznych światów, a to stawia go w rzędzie pisarzy takich jak Tolkien i Le Guin.

Print Friendly, PDF & Email