Kto czyta, nie błądzi.

Noc Kupały

Noc Kupały Obálka knihy Noc Kupały
Kwiat paproci
Katarzyna Berenika Miszczuk
fantastyka
W.A.B
2016
książka, epub, mobi
416

Zbliża się Noc Kupały, podczas której ma się wypełnić przeznaczenie szeptuchy. I choć Baba Jaga zaopatrzyła swoją podopieczną we wszystkie możliwe amulety i zaklęcia, Gosława ma złe przeczucia. Wprawdzie bogowie może i są gburowaci, ale przecież nie głupi. A przynajmniej tak się im wydaje. [z noty wydawniczej]

„Noc Kupały” to dalszy ciąg przygód Gosławy w świętokrzyskiej wsi. Nadal boi się kleszczy, a zamiast po lesie wolałaby chodzić elegancko ubrana po ulicach wielkiego miasta. Jednak coś się zmieniło. Jak wiemy z pierwszego tomu, bohaterka poznała bardzo przystojnego młodego żercę. Mieszko okazuje się być niezwykle tajemniczą osobą, lecz w końcu odkrywa swa tajemnicę.

To on jest tym księciem sprzed ponad tysiąca lat, który nie przyjął chrześcijaństwa. Wydaje się to niemożliwe, jednak Gosława już wie, że są rzeczy poza realnym światem, w które kiedyś nie wierzyła. Czy naprawdę Mieszko wciąż myśli o swojej żonie Ote sprzed wieków? Gosława robi się zazdrosna, gdy Ote okazuje się wcale nie tak martwa, jak przypuszczała. Romans z tysiąclatkiem nie jest wcale łatwą sprawą. Co będzie dalej?

Zbliża się Noc Kupały, która stanie się przełomową chwilą w życiu młodej praktykantki szeptuchy. Rozstrzygnie się nie tylko kwestia jej romansu, ale i dalszego życia. Katarzyna Berenika Miszczuk, w sposób atrakcyjny i z lekkim przymrużeniem oka, opowiada nam tę historię. Co prawda skupia się głównie na przeżyciach bohaterki, a świat zewnętrzny jest tylko tłem, ale w jakiś sposób prowokuje czytelnika do refleksji. Co by było, gdyby niegdyś władca powstającej Polski podjął inną decyzję religijną?

Starożytni Grecy mawiali, że bogowie spełniają ludzkie życzenia, ale najczęściej czynią to w sposób przewrotny. Autorka cyklu „Kwiat paproci” z humorem przedstawia świat słowiańskich bóstw, nieco podobnie do greckich wyobrażeń mitologicznych. Bogowie są egoistyczni, nie przejmują się ludźmi, a już na pewno nie warto liczyć na ich przychylność. W skomplikowanej sytuacji Gosława musi liczyć na siebie oraz na zaklęcia i amulety Baby Jagi. Rzecz jasna też na miłość Mieszka.

Print Friendly, PDF & Email