Autorski przewodnik kulturalny

Gniewa

Gniewa Obálka knihy Gniewa
Kwiat paproci
Katarzyna Berenika Miszczuk
fantastyka, fantasy
Wydawnictwo Mięta
2022
książka, epub, mobi
444

"Gniewa" to prequel znanego cyklu Katarzyny Bereniki Miszczuk. Jeśli ktoś jest ciekaw, co zdarzyło się zanim bohaterka "Kwiatu paproci" trafiła do świętokrzyskiej wioski, to powinien sięgnąć po tę książkę.Dobra zabawa i ciekawa lektura gwarantowana.

Czy wiecie, że znana z cyklu Kwiat paproci Baba Jaga ma na imię Jarogniewa? Zdrobniale Gniewa. Gosława była bohaterką, która budzi rozmaite odczucia w czytelniku, ale Baba Jaga na początku wydawała się dość kostyczna. Jednak czy taka jest naprawdę?

Cofnijmy się nieco w czasie i przyjrzyjmy się losom szeptuchy, która ma wiele tajemnic. Czytając powieści o Gosławie, na pewno zwróciliście uwagę na drugoplanową, ale dość sympatyczną postać trochę zdziwaczałego Mściwoja. Zapewne wielu czytelników zdziwiło się, że ten niezbyt ogarnięty żerca był mężem Baby Jagi. W powieści „Gniewa” przeczytacie, jak do tego doszło.

Jarogniewa jest postacią szczególną. Jako szeptucha ma do czynienia ze światem pozazmysłowym. Choć może nie do końca ten świat bogów słowiańskich jest taki pozazmysłowy. Bogowie pokazują się ludziom, ale nie wszystkim. Rozmawiają z nimi, a niektóre kontakty Jarogniewy ze Swarożycem znacznie wykraczają poza to, czego się spodziewamy. No, powiedzmy sobie, że bywają dość pikantne. Jednak słowiańscy bogowie nie są na ogół zbyt przyjaźni, a ich stosunek do ludzi jest często mało życzliwy.

W powieści odnajdziemy też wątek kryminalny, ponieważ akcja zaczyna się gdy nagłą śmiercią umiera jedna z pacjentek szeptuchy. Zaś policja początkowo ją podejrzewa o przynajmniej „błąd w sztuce”. Gniewa postanawia sama rozwiązać zagadkę śmierci Ludmiły, gdyż policjanci są niezbyt rozgarnięci. Jednak Jarogniewa nie wie, w jaką intrygę właśnie się wplątała.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*