Kto czyta, nie błądzi.

Wyspa

Wyspa Obálka knihy Wyspa
Sigríður Hagalín Björnsdóttir
political fiction, postapokalipsa, dystopia
Wydawnictwo Literackie
2018
książka, epub, mobi
288

Pewnego dnia Islandia traci kontakt z pozostałymi państwami, przestają działać zarówno łącza kablowe, jak i satelitarne, nie przypływa żaden statek, ani nie ląduje żaden samolot. Brak kontaktu także przez łącza analogowe i wszystko wygląda tak, jakby reszta świata przestała istnieć. Islandii grozi chaos. Rząd podejmuje działania zaradcze, ale nic nie jest proste dla kraju, który nie jest samowystarczalny pod wieloma względami. Zmienia się społeczeństwo i zmienia się władza.

Wyspa to przerażająca dystopia, choć nie znajdziemy w tej powieści jakichś specjalnie krwawych i okrutnych scen lub wydarzeń opowiedzianych w naturalistycznym stylu. Autorka jest znaną islandzką dziennikarką radiową. Wyspa jest jej debiutem literackim. Jak sama stwierdziła, pomysł powieści powstał już dawno, ale była przekonana, że ktoś już go wcześniej wykorzystał.

Gdy Islandia pewnego dnia traci kontakt z resztą świata, przestaje działać internet, telewizyjne łącza satelitarne, a nawet stare analogowe łącza radiowe, życie na wyspie zmienia się w sposób diametralny. Odtąd niewielka islandzka społeczność musi sobie radzić bez kontaktu ze światem, bez importu ważnych towarów przemysłowych, a co ważniejsze bez importu żywności. Tak zaczyna się akcja powieści, którą uznano za jeden z najciekawszych debiutów w roku 2016. Polskie tłumaczenie powieści ukazało się dopiero obecnie.

Kto przeżyje, kto umrze

W obliczu klęski głodu okazuje się, że są równi i równiejsi. Budzą się demony rasizmu i ksenofobii. A wydawałoby się, że Islandia jest tak nowoczesnym i cywilizowanym krajem. Obecny świat jest globalną wioską komunikacyjną. To powoduje, że rządy muszą się liczyć z opinią świata. Nawet wtedy, gdy im się to nie podoba, co widać doskonale w dzisiejszej polskiej polityce. A co może się stać, gdy jakikolwiek rząd będzie funkcjonował poza wszelką kontrolą? Nawet w małej i przecież cywilizowanej Islandii?

Autorka pokazuje jak przerażająco szybko społeczeństwo może utracić nie tylko humanizm, ale wręcz resztki cywilizowanych praw, gdy zagrożone są podstawy bytu. Jak łatwo wzbudzić nienawiść do obcych, jak łatwo usprawiedliwić najbardziej nieludzkie zachowania. Ta książka w dzisiejszej Polsce powinna być lekturą obowiązkową.

Print Friendly, PDF & Email