Autorski przewodnik kulturalny

Replika

Replika Obálka knihy Replika
Lauren Oliver
fantastyka, sensacja
Moondrive
2017
książka, epub, mobi
448

Lira ma świadomość, że nie jest zwyczajnym dzieckiem, nie ma rodziców, ani normalnego dzieciństwa. Jedyną miłą osobą była doktor O'Donnel, dzięki której Lira nauczyła się czytać. Ale doktor O'Donnel już nie ma, a pozostały personel nie jest miły dla Liry i jej towarzyszek z dormitorium. W Haven nazywają je replikami.
Druga bohaterka książki jest pozornie zwyczajną nastolatką, tyle że niewysportowaną, chorowitą i przez to odrzucaną przez sporą część rówieśniczek. Jej problemem jest też nadmierna opiekuńczość rodziców, którzy nastoletniej dziewczynie odmawiają swobody, której oczekuje.

Replika to kolejna powieść Lauren Oliver, która zawiera elementy fantastyczne. Jednak tym razem czytelnik otrzymuje też sporą dawkę sensacji mrożącej krew w żyłach.Są dwie bohaterki jedna z nich Lira, żyje w tajemniczym ośrodku medycznym na wyspie u wybrzeży Florydy. Druga z nich – Gemma – jest nastolatką chodzącą do szkoły i mieszkającą kilkaset kilometrów dalej na północ. Narracja w książce jest podzielona, część wydarzeń dotyczy Liry, zaś druga Gemmy. Jednak losy obu nastolatek splatają się ze sobą i okazuje się, że tajemniczy ośrodek Haven ma ogromny wpływ na życie obu z nich.

Tradycyjna papierowa książka wydana jest tak, że otwierając ją z jednej strony czytamy o życiu Gemmy, zaś odwracając poznajemy historię Liry, w każdej chwili możemy się przenieść z jednej narracji do drugiej i kontynuować czytanie. W przypadku ebooków nie ma takiej możliwości. Dlatego czytając książkę w postaci elektronicznej zaczniemy od opisu ośrodka Haven na wyspie i życia Liry.

Gemma słysząc o incydencie w ośrodku Haven na wyspie u wybrzeży Florydy, przypomina sobie, że słyszała tę nazwę podczas kłótni rodziców. W internecie sprawdza, że jest to dość tajemniczy ośrodek zajmujący się biotechnologią. Zaś Lira w tym ośrodku żyje i zdaje sobie sprawę z tego, że jest repliką, inaczej mówiąc klonem. Wybuch, który nastąpił w Haven pozwala Lirze wydostać się na wolność. A Gemma odgrywa w tym ogromną rolę. Obydwie dziewczyny dowiadują się rzeczy, które są dla nich szokujące.

Nikt nie rodził się potworem, nie czyniły tego okoliczności ani los. Potwory chciały być potworami.

Obydwie bohaterki muszą się zmierzyć z własnymi słabościami i emocjami, muszą też wykazać się inteligencją i determinacją, by wyjść z życiem z tej morderczej gry przeciw potężnym ludziom, którzy chcą zachować tajemnicę swych nieludzkich poczynań za wszelką cenę. Ta książka jest znacznie lepsza od wcześniejszej trylogii „Delirium”. Z przyjemnością przeczyta ją także trochę starsza młodzież.

Print Friendly, PDF & Email