Autorski przewodnik kulturalny

Change of address

Change of address Obálka knihy Change of address
soft rock, pop rock, classic rock
Polydor Records
1980
LP
The Shadows
Change addres
Mozart, Billy Joel, Peter Green, Peter Cetera, Jean Michel Jarre i in.
Polydor ‎– 2442 179

Change of Address to trzynasty rockowy album brytyjskiej grupy instrumentalnej The Shadows wydany w 1980 roku przez wytwórnię Polydor Records. Na tej płycie grupa wykonuje kilka tzw. evergreenów i to z różnych epok. Pierwszym utworem jest gitarowa interpretacja Mozarta. Ponadto znalazł się tam utwór Billy Joela Just the Way You Are. Znany przebój Fletwood Mac z 1968 roku - słynny Albatross, a także Equinoxe (Part V) Jeana Michela Jarre'a.

Brytyjska grupa The Shadows nigdy nie była aż tak popularna jak inne rockowe sławy. Zespół powstał jako grupa towarzysząca Cliffowi Richardowi. I to było ich głównym zajęciem w latach 1958 – 1968. Potem na fali powstających grup beatowych także The Shadows dostali swój kawałek tortu. Wielu słuchaczom podobały się ich instrumentalne aranżacje znanych światowych przebojów, które – między innymi – lepiej nadawały się na potańcówki niż wersje oryginalne. Tak też jest z albumem Change of address.

Trzynasta płyta w dorobku zespołu The Shadows nosi tytuł Change of address. Album zawiera wiele ciekawych utworów, w tym dwie aranżacje klasyki, czyli kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jeśli do tego dołożymy rzewny i romantyczny przebój Fletwood Mac z 1968 roku – Albatross oraz słynny Equinoxe Jeana Michela Jarre’a to rzeczą oczywistą staje się, że ten album musiał sprzedawać się dobrze. Dziś po wielu latach jest to wciąż jeden z najważniejszych albumów w dorobku grupy. Ale także w całej historii muzyki rockowej. To po prostu muzyka, którą naprawdę warto mieć w swej muzycznej winylowej kolekcji.

Warto też wspomnieć, że rok wydania płyty to był schyłek epoki winylowej. Jakość nagrań była wówczas bardzo dobra i firmy płytowe podchodziły do produkcji bardzo starannie, ale wielkimi krokami zbliżała się już epoka muzyki cyfrowej. Dlatego ten album The Shadows ma szczególną wartość sentymentalną dla słuchaczy pamiętających tamte czasy. The Shadows nie gonili szczególnie za modą. Już na początku lat 80′ wyglądali oldskulowo i nie usiłowali się upodabniać do powstających, jak grzyby po deszczu, grup poprockowych. Oni po prostu dobrze grali na gitarach.

Print Friendly, PDF & Email