Autorski przewodnik kulturalny

Sleeping with the past

Sleeping with the past Obálka knihy Sleeping with the past
Taupin
soft rock, pop rock, classic rock
Mercury
2017
LP
Elton John
Chris Thomas
Elton John
UMC Mercury

Sleeping with the Past – 21. studyjny album brytyjskiego piosenkarza i pianisty Eltona Johna, wydany w sierpniu 1989, zaś nagrany w okresie listopad–grudzień 1988 w Puk Studios, Randers w Danii. Jest to najlepiej sprzedający się w Danii album Eltona (został tam nagrany ze względów podatkowych), a dedykowany jest Berniemu Taupinowi. Album zawiera popularny utwór „Sacrifice”, który w Wielkiej Brytanii dotarł do pierwszego miejsca. [Wikipedia]

Czy współcześnie warto kupować płyty winylowe? Zaczynamy się zastanawiać, gdy uświadomimy sobie, że w czasach współczesnych możemy mieć do czynienia z czymś, co odbiega od kiedyś nagranego oryginału. Przeważnie współczesne reedycje budzą takie wątpliwości. Cena płyty winylowej nie jest mała, więc tym bardziej należy się zastanowić. Ja “Sleeping with the past” kupiłem.

Dwudziesta pierwsza w dorobku Eltona Johna płyta została wydana po raz pierwszy już w epoce cyfrowej. W 1989 roku. Niezbyt dobrze przyjęta przez krytykę muzyczną. Jednak fani piosenkarza i pianisty doceniają ją. Często się uważa, że lata osiemdziesiąte oznaczały kryzys dla artystów, którzy zaczynali wcześniej swą karierę. Szczególnie w delikatniejszych rytmach popularnego rocka trudno było rywalizować z nowymi młodymi zespołami. Moda się zmieniła a eltonowski rock w stylu glamour wydawał się nieco kiczowaty. Potrzebna była zmiana, ale syntetyczne brzmienia to też nie było to. Pod koniec dekady lat osiemdziesiątych Elton John wydał album “Sleeping with the past”, czyli “Sypiając z przeszłością”.

Wartościowy i niepowtarzalny

Ta płyta dzięki nawiązaniom do spokojnej stylistyki lat sześćdziesiątych, powraca do czystych brzmień softrockowych. Dziś po latach widać, że jest to jeden z najciekawszych albumów artysty. Możemy się nim cieszyć dzięki winylowej reedycji, która pojawiła się w 2017 roku prawie trzydzieści lat po premierze. Remastered by Bob Ludwig at Gateway Mastering, Portland, Maine.
Vinyl cutting by Sean Magee at Abbey Road Studios, London.

Ci dwaj panowie wykonali doskonałą robotę. Płyta wykonana jest bez zarzutu, słucha się jej wspaniale, a przebój “Sacrifice” wcale nie stał się dominującym utworem tego albumu.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
7.60 avg. rating (77% score) - 5 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code