Autorski przewodnik kulturalny

Wotum nieufności

Wotum nieufności Obálka knihy Wotum nieufności
W kręgach władzy
Remigiusz Mróz
political fiction
Filia
2017
książka, epub, mobi
624

Remigiusz Mróz postanowił napisać powieść polityczną, której akcja rozgrywa się wprawdzie w Polsce, ale jest to nieco inny kraj, niż ten, który znamy z własnych doświadczeń. Są inne partie, inny układ sił, inni politycy. Jednak przedmiotem intrygi jest bezpardonowa walka o władzę, która nie zna żadnych granic, a tuż obok wielka korupcja i nadużycia władzy.

Jak stwierdził sam autor, pomysł powieści politycznej snuł mu się po głowie wiele lat wcześniej. Pierwotna wersja książki powstała w 2012 roku, ale potem została napisana na nowo. Ponieważ trudno szukać odniesień do rzeczywistości politycznej w Polsce, to oczywiste staje się, że głównym tematem książki musi stać się żądza władzy i zakulisowe działania polityczne. i o tym właśnie mówi Wotum nieufności.

Mróz jest autorem wielu powieści kryminalnych, więc akcja jego książki jest jak kryminał. Jednak jest znacznie bardziej przewidywalna. Pierwsza scena powieści pokazuje jedną z głównych postaci. Jest to kobieta, członkini partii centrowej, która pełni funkcję marszałka sejmu. A więc jest jedną z najważniejszych osób w państwie i łatwo się domyślić, że to ona będzie bohaterką tej politycznej historii.

Klamra wydarzeń

Niestety łatwo też się domyślić, że pierwsza scena książki musi być spięta klamrą z zakończeniem, więc od samego początku wiemy – nie tylko, że jest „trup w szafie”, ale w czyjej i kto go znajdzie. Nietrudno się też domyślić sympatii samego autora ustawiających go po prawej stronie sceny politycznej, aczkolwiek nie ma w powieści żadnej nachalnej agitacji. A we współczesnej literaturze można znaleźć kilka przykładów, gdy powieść zmieniała się w agitację w bolszewickim stylu. Zatem plus dla Mroza.

Reszta wydarzeń to opis mechanizmów walki o władzę i w tym autor jest całkiem niezły. Doskonale prezentuje też mechanizmy korupcyjne i determinację polityków w ukrywaniu własnych przewinień. Political fiction to obecnie modny gatunek. Głównie za sprawą seriali telewizyjnych. Ludzi interesuje nie tyle sama polityka, ile motywacje polityków. Jeżeli kogoś zainteresują losy polityków z powieści Mroza, to z pewnością będzie chciał sięgnąć również po następny tom.

Print Friendly, PDF & Email