Autorski przewodnik kulturalny

Dziecko w kilku odsłonach

Dziecko Obálka knihy Dziecko
Fiona Barton
kryminał, thriller psychologiczny
Czarna Owca
2018
książka, epub, mobi
544

W gazecie ukazuje się krótka informacja o odnalezionym na placu budowy w jednej z londyńskich dzielnic szkielecie noworodka. Trzy postacie z książki Fiony Barton są żywotnie zainteresowane tą informacją. Pierwsza z nich - Angela - w niejasnych okolicznościach straciło dziecko porwane z porodówki. Druga i trzecia - Judith i Emma - matka z córką, skrywają mroczne tajemnice. Jest jeszcze czwarta, to dziennikarka Kate. Intuicja podpowiada jej, że znalazła temat życia.

Fiona Barton była dziennikarką, która pracowała w najbardziej znanych brytyjskich czasopismach: „Daily Mail”, „Daily Telegraph” i „Mail on Sunday”. W swojej pracy zajmowała się znanymi sprawami kryminalnymi. Bohaterka powieści Kate jest więc w pewnej mierze alter ego autorki. Powieść Dziecko w wielu odsłonach opowiada pewną historię kryminalną. A martwym, lecz istotnym elementem fabuły jest dziecko lub raczej jego odkopany na pewnej budowie szkielet.

Bohaterkami książki są głównie kobiety z brytyjskiej klasy średniej mieszkające w Londynie. Jeśli ktoś zna trochę Londyn, w tej książce poczuje się jak w domu. Nie jeden raz będzie miał wrażenie, że wędruje po znanych sobie ulicach wraz z którąś postaci. Narracja jest wartka i wciągająca, czytelnik się nie znudzi, ponieważ autorka serwuje nam też sporo ciekawostek obyczajowych dotyczących nie tylko współczesnych wydarzeń, ale także Londynu sprzed lat trzydziestu i więcej.

Czyje dziecko?

Po znalezieniu na placu budowy, a dokładniej podczas rozbiórki starych posesji, szkieletu niemowlęcia, nie tylko dziennikarze interesują się tym wydarzeniem. Policja wszczyna śledztwo, a najbardziej zainteresowaną osobą – prócz dziennikarki Kate – jest Angela, która straciła przed wielu laty córkę. Małą Alice porwano wprost z porodówki. Badania DNA potwierdzają przypuszczenia matki i policji, ale to nie koniec. Pojawiają się nowe okoliczności i nowe postaci dramatu.

Nazwanie książki Fiony Barton thrillerem psychologicznym jest jednak dużą przesadą. W zasadzie już w połowie wiadomo jakie będzie rozwiązanie całej akcji i jaką rolę będą miały w nim trzy kobiety – główne postaci. Nie znaczy to, że nie ma tam ciekawych wątków, bo oprócz kwestii dziecka, pojawi się jeszcze inna sprawa, w której winni zostaną ukarani po bardzo wielu latach. Powieść “Dziecko” jest raczej powieścią obyczajową z wątkami kryminalnymi, a nie thrillerem.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
6.33 avg. rating (68% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code