Autorski przewodnik kulturalny

Większość bezwzględna

Większość bezwzględna Obálka knihy Większość bezwzględna
W kręgach władzy
Remigiusz Mróz
political fiction
Filia
2017
książka, epub, mobi
496

Skandal z udziałem skorumpowanego premiera. Polityk, który mógł go zastąpić, miał wypadek i jeździ na wózku. Pani prezydent ma problemy, chyba nie tylko wizerunkowe, a w sejmie jak zwykle kłótnie i przepychanki. W Polsce ma się odbyć międzynarodowy szczyt, a do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Polska staje na krawędzi chaosu. Tak oto w skrócie można by opowiedzieć fabułę książki z gatunku political fantasy, którą napisał Remigiusz Mróz. Jest to druga część cyklu "W kręgach władzy".

Akcja tej powieści o polityce rozgrywa się w Polsce, ale nie jest to ta Polska, którą znamy z informacji telewizyjnych lub prasowych. Działają w niej zupełnie inne partie i kompletnie inni politycy, a prezydentem jest kobieta. Nawet maksymalnie wytężając dobrą wolę i chęci, nie znajdziemy sensownych odwołań do współczesnej rzeczywistości. To jest Polska alternatywna. Chociaż oczywiście sposób uprawiania polityki, warcholstwo i prywata polityków, a wręcz kompletne zepsucie całej warstwy politycznej jest bliskie rzeczywistości. Pierwszy tom powieści był nieco bardziej interesujący.

Intryga się rozwija w sposób… intrygujący. Bohaterowie są ciekawi, choć niekoniecznie realistyczni. Mróz pisze lekko łatwo i przyjemnie. Czyta się go z przyjemnością. Tylko jest to delektowanie się bezkofeinowym latte z sojowym mlekiem i słodzikiem. Gdy już wysączymy ostatnią kropelkę, nie czujemy już w ustach ani smaku kawy, ani jej aromatu, a spać nam się dalej chce.

Political fantasy

Obserwując bohaterów książki, niejeden czytelnik dojdzie do wniosku, że tytuł książki odnosi się nie tylko do wymaganej większości głosującej w niektórych sprawach przewidzianych w konstytucji. Większość bezwzględna to jednocześnie ocena większości postaci występujących w powieści. Są bezwzględni w realizacji swych celów, nawet jeśli jeżdżą na inwalidzkim wózku. Co wcale nie znaczy, że są zawsze skuteczni. W przypadku polityków w tej powieści jest to bardziej ocena ich charakterów niż uprawianej polityki.

Problemem literatury political fiction jest zwykle rzeczywistość. Nawet najlepsza powieść z tego gatunku za kilka lat stanie się raczej historią, której nie było, niż wiekopomną wróżbą Nostradamusa. Mróz wybrał więc ścieżkę bezpieczniejszą. Portretuje klasę polityczną, odrywając ją od rzeczywistości. Nikt mu nie wytoczy procesu, nikt nie będzie stosował zakulisowych nacisków przy użyciu tajnych służby, bo po co. Ta powieść nie zagraża w żaden sposób prawdziwym politykom. Nie portretuje ich ani w krzywym, ani zwyczajnym zwierciadle.

Print Friendly, PDF & Email