Autorski przewodnik kulturalny

Najgorsze porzuć koszmary

Najgorsze dopiero nadejdzie Obálka knihy Najgorsze dopiero nadejdzie
Marek Brener (t.3)
Robert Małecki
kryminał, thriller psychologiczny
Czwarta Strona
2016 - 2018
książka, epub, mobi
408, 448, 424
Porzuć swój strach, Koszmary zasną ostatnie

Kryminalna trylogia, której bohaterem jest dziennikarz Marek Brener, zaś akcja rozgrywa się przeważnie w Toruniu i jego okolicach. Klamrą łączącą poszczególne tomy jest nie tylko postać głównego bohatera i kilka innych osób, ale też wątek zaginięcia przed laty żony Brenera, która była w zaawansowanej ciąży. W tle wydarzeń zasadniczych są lokalne układy, biznes i powiązania ze światem polityki.

Tym razem recenzja całej trylogii kryminalnej Roberta Małeckiego. Jej bohaterem jest dziennikarz Marek Brener. Tom pierwszy zaczyna się tak, jak wiele opowieści dziennikarskich. Marek Brener ma właśnie stracić pracę. Druga dekada XXI wieku to czas niezbyt dobry dla lokalnych gazet. Zmniejszają się nakłady, a za tym idą zwolnienia i redukcje. Paradoksalnie to najlepsi i najdrożsi mają kłopoty.

Jednym z ostatnich zadań Brenera ma być reportaż dotyczący spalonego domu. Okazuje się, że zginął tam jego dawny przyjaciel. Jego dziewczyna prosi Brenera o pomoc. I tak zaczyna się wątek kryminalny. A wkrótce dowiadujemy się też, że trzy lata wcześniej – w 2010 roku – zaginęła bez śladu ciężarna żona Brenera. To będzie motyw przewodni całej trylogii.

Najgorsze dopiero nadejdzie Porzuć swój strach Koszmary zasną ostatnie

W drugim tomie powieści Marek Brener jest właścicielem własnej lokalnej gazety. Zdobył też sławę kogoś rozwiązującego zagadki zniknięć ludzi. Zostaje zatrudniony przez lokalnego biznesmena, którego córka zaginęła bez śladu. Z biegiem czasu okazuje się, że sprawa łączy się z zaginięciem jego żony. Brener dowiaduje się też, jaką rolę odegrał w tym jego nieżyjący teść. Zostawił mu wiadomości, które wiele wyjaśniają, ale też stawiają nowe pytania. Akcja wydarzeń drugiego tomu rozgrywa się w roku 2016. Czy Agata – żona Brenera – po tylu latach jeszcze żyje? Przekonana jest o tym jej matka.

Akcja ostatniego tomu rozgrywa się prawie współcześnie. Okazuje się jak wiele osób z otoczenia Brenera w jakiś sposób jest zamieszanych w zniknięcie jego żony. Podobnie jak poprzednio rośnie liczba tajemnic, które dziennikarz musi rozwikłać. Kto jest po jego stronie, a kto sprzyja lokalnej mafii? Co z żoną Brenera? Trzeba przyznać, że akcja poprowadzona jest po mistrzowsku i do samego końca trzyma w napięciu.

Łyżka dziegciu. Po wielu latach poszukiwań żony Marek Brener nie jest w najlepszej formie. Miewa koszmary w rozmaity sposób łączące się z jej zaginięciem i innymi kryminalnymi zagadkami. Chwilami można się zgubić, co jest rzeczywistością, a co nie. Na dodatek przejścia te oraz zmiany miejsc akcji nie są w żaden sposób zaznaczone. Nie wiem, czy taki był zamysł autora, czy to wina osoby pracującej nad składem do druku. Utrudnia to czytanie. Jeśli taki był właśnie zamiar autora, to błąd. Przecież to w końcu jest kryminał, a nie „Gra w klasy” Cortazara.

Print Friendly, PDF & Email