Autorski przewodnik kulturalny

Wybaczam ci

Wybaczam ci Obálka knihy Wybaczam ci
Remigiusz Mróz
kryminał
Czwarta Strona
2021
książka, epub, mobi
432

Ina Kobryn jest szczęśliwą mężatką. Mąż jest finansistą. Prowadzą spokojne życie bez większych trosk. Wszystko jest idealne do momentu, gdy nagle w środku Warszawy młoda kobieta popełnia samobójstwo, co staje się medialną sensacją. Zaś bohaterka tego samego wieczoru przypadkowo odnajduje wiadomość od samobójczyni na facebookowym koncie męża.

Powieść „Wybaczam ci” zaczyna się intrygująco i zgodnie z receptą sformułowaną niegdyś przez Hitchcocka. Już na początku jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Bohaterką jest Ina Kobryn, szczęśliwa mężatka. Jednak pewnego dnia zelektryzowane sensacją media podają informację o spektakularnym samobójstwie młodej dziewczyny w centrum Warszawy. Tego samego wieczora Ina zauważa przypadkiem wiadomość facebookową do jej męża, który zapomniał się wylogować. Wiadomość jest elektryzująca zarówno ze względu na treść, jak i na osobę. Napisała ją samobójczyni, której nazwisko Ina poznała z mediów.

Dalej wydarzenia zaczynają się toczyć z szybkością błyskawicy. Mąż bohaterki znika, zaś ona sama czuje się opuszczona i okłamana. Na dodatek nikomu nie może wierzyć, bo chłopak jej siostry też kłamie. Kim naprawdę jest jej mąż Rafał i co go łączyło z samobójczynią? Rzecz jasna, żeby się dowiedzieć, musicie przeczytać powieść. W recenzji kryminału nie ma miejsca na zdradzanie rozwiązań.

Wcale nie chcę epatować przestrogami klasyków, ale nie mam wyjścia. Czechow uważał całkiem słusznie, że jeśli w pierwszym akcje dramatu pojawi się strzelba, to najpóźniej w ostatnim powinna wystrzelić. Inaczej mówiąc, nie powinno być w fabule niepotrzebnych elementów. U Mroza niestety one się pojawiają. Zresztą, nie tylko w tej powieści. Sądzę, że w polskich wydawnictwach brakuje redaktorów literackich z prawdziwego zdarzenia. Przed wydaniem książki powinien ktoś ją przeczytać i wytknąć autorowi, że jego bohaterka od początku używa nazwiska męża, choć mają wyłącznie ślub kościelny i to nie konkordatowy. A pierwsza refleksja na ten temat pojawia się pod koniec książki.

„Wybaczam ci” to dobry kryminał, ale te drobiazgi, niekonsekwencje, niewielkie pojedyncze błędy składają się na całościowy rozczarowujący czytelnika efekt lektury. Dlaczego tak wielką popularność światową osiągnął cykl kryminalny o detektywie Cormoranie Strike’u? Właśnie dzięki dbałości o szczegóły. Większość czytelników woli, gdy miejsca i okoliczności akcji nie są tylko umownymi dekoracjami z papier mâché. Mróz zaś zwykle oferuje niedoróbki.

Print Friendly, PDF & Email