Autorski przewodnik kulturalny

Obca

Obca Obálka knihy Obca
Obca
Diana Gabaldon
literatura historyczna, obyczajowa, fantastyka
Świat Książki
2010
książka, epub, mobi
709
Uwięziona w bursztynie, Podróżniczka, Jesienne werble, Ognisty krzyż, Tchnienie śniegu i popiołu, Kość z kości, Spisane własną krwią

Akcja tej sugestywnej powieści, pełnej zwrotów i zaskakujących zdarzeń, rozpoczyna się w roku 1945. Claire Randall, jeszcze niedawno wojenna pielęgniarka, spędza wakacje w Szkocji. Dotknąwszy starego kamienia, nieoczekiwanie... przenosi się w przeszłość. Trafia w niespokojne czasy, znaczone wojną domową, przesądami i szaleństwem czarów. Nie ma pojęcia, jak odnaleźć się w roku 1743. I nie wie, że w nowym i niezrozumiałym świecie czeka miłość jej życia: Jamie, z którym los połączy ją na dobre i na złe.

Tajemnicze kamienne kręgi, w które wkracza Claire Randall tuż po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej, rozpoczynają akcję powieści. Jednak wydarzenia, o których będziemy czytać, rozgrywać się będą w wieku XVIII. Claire, pielęgniarka z zawodu – a w powieści ma to znaczenie – spędza pierwsze powojenne wakacje z mężem w Szkocji. Za sprawą tajemniczego kamienia przenosi się w przeszłość.

Szkocja z połowy XVIII wieku to miejsce bardzo skomplikowane politycznie. Szkoci wciąż nie zrezygnowali z marzeń o niepodległości. Jest to także miejsce niebezpieczne i niesamowicie zacofane dla naszej bohaterki. Przerażające wydają się jej obyczaje, surowe reguły życia i postępowanie ludzi. Pomimo tak szokującej zmiany w życiu Claire się nie poddaje i potrafi w tym świecie się odnaleźć. A na dodatek poznaje człowieka, który wkrótce zostaje miłością jej życia.

Pierwszy tom powieści stał się początkiem całego cyklu, w którym bohaterowie niejeden raz przenoszą się w czasie, a przy okazji uczestniczą w najważniejszych historycznych wydarzeniach osiemnastego wieku w Szkocji i Ameryce Północnej. Na podstawie cyklu napisanego przez Dianę Gabaldon powstały też kolejne sezony serialu telewizyjnego pod tytułem „Outlander”.

Powieść otwiera przed czytelnikiem interesujące spektrum zagadnień o charakterze historycznym i zarazem fantastycznym. Czy można zmienić przeszłość? Czy Claire, dzięki swej wiedzy z wieku XX, zmieni wydarzenia w wieku XVIII? Jakie są możliwe konsekwencje podróży w czasie? Uczciwie należy też uprzedzić czytelnika, że kolejne tomy książki nieuchronnie odchodzą od zagadnień związanych z fantastyką w stronę dramatu historycznego, co budzi pewien niedosyt miłośników fantastyki.

Print Friendly, PDF & Email