Autorski przewodnik kulturalny

Dziewczyna bez skóry

Dziewczyna bez skóry Obálka knihy Dziewczyna bez skóry
Mads Peder Nordbo
kryminał, thriller
Burda Książki
2017
książka, epub, mobi
416

Matthew, po stracie ukochanej i nienarodzonej córeczki, próbuje odbudować swojej życie na Grenlandii. Podejmuje tam pracę jako dziennikarz lokalnej gazety w Nuuk. Zostaje wysłany na skraj lądolodu, by relacjonować odkrycie zmumifikowanego wikińskiego osadnika. To ma być sensacja na skalę światową, ale kilka dni później mumia znika, a policjant który jej pilnował zostaje zabity. Matthew trafia na ślad pewnej sprawy sprzed 40 lat dotyczącej brutalnego zabójstwa...

“Dziewczyna bez skóry” to powieść o Grenlandii. Gdy bywałem w Danii, o Grenlandii słyszałem opinie nacechowane goryczą. My Duńczycy nigdy nie byliśmy kolonizatorami. Rdzennym mieszkańcom Grenlandii nieśliśmy kaganek oświaty, nowoczesność, cywilizację i opiekę lekarską. Zbudowaliśmy im domy, żeby nie musieli mieszkać w igloo, a oni teraz tak się odwdzięczają. Chcą oderwać się od Danii, a prawa do eksploatacji podziemnych bogactw sprzedają obcym.

Powieść Madsa Pedera Nordbro jest tylko kryminałem. Ciekawym i trzymającym w napięciu. Opowiada o intrydze kryminalnej, która dzieje się współcześnie, ale korzenie zbrodni tkwią w przeszłości. Są dwa wątki. Współczesny i ten źródłowy zaczynający się w latach siedemdziesiątych. Czytelnik ma do czynienia nie tylko z wątkiem kryminalnym, ale również z elementami polityki. Czasem przychodzi komuś zapłacić, za zdarzenia sprzed lat. Duńska polityka wobec Grenlandii nie była tak wspaniała, jak mogłoby się wydawać.

“Dziewczyna bez skóry” to powieść zaskakująca. Trudno napisać więcej tak, aby nie odkryć tajemnic fabuły. Bohaterem jest urodzony na Grenlandii syn Amerykanina i Dunki. Matthew Cave jest dziennikarzem, który po latach mieszkania w Danii z przyczyn osobistych powraca na wyspę. Odkrywa wciągającą historię z kryminalnym i politycznym tłem. Książka warta przeczytania, choćby ze względu na egzotyczne dla nas miejsce akcji.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code